Polikistik over sendromlu kadınlarda akarbozun insülin direnci ve hiperandrojenemi üzerine etkisi
The Effects of acarbose in insulin resistance and hyperandrogenism in women with polycystic ovary syndrome
- Tez No: 88530
- Danışmanlar: PROF. DR. SENA YEŞİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Endocrinology and Metabolic Diseases, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
POLİKİSTİK OVER SENDROMLU KADINLARDA AKARBOZUN İNSÜLİN DİRENCİ VE HİPERANDROJENEMİ ÜZERİNE ETKİLERİ Polikistik over sendromu ( PKOS), üreme çağındaki kadınlarda sık görülen endckrinolojik bir hastalıktır. Toplumda % 5-10 oranında görülmektedir. Hastalığın karakteristik özelliklerinin yanında (infertilite, hiperandrojenizm bulguları, anovulasyon, polikistik överler) bazı metabolik bozukluklar, normal populasyona göre daha sık saptanmaktadır. Obezite, dislipidemi ve insülin direnci, bu bozuklukların başında gelmektedir. Bu durumlar hastalarda özellikle postmenapozal dönemde glikoz tolerans bozukluğu, tip 2 DM ve koroner arter hastalığı gibi önemli morbidite ve mortalite nedeni olan hastalıklara yol açabilmektedirler. Bunlann dışında insülin direncinin ayrıca hastalığın temel bulgusu olan hiperandrojeneminin meydana gelmesinde rol oynadığı belirtilmektedir. Çalışmaya 20 PCOS'lu hasta alındı. Hastalann bazal kilo, boy, bel / kalça oranı, insülin direnci, total kolesterol, HDL-kol, LDL-kol, trigliserid ve LH, FSH, androstenadion, 170H-progesteron, DHEAS, serbest testesteron, total testesteron düzeyleri saptandı. 2 ay süreyle günde üç kez 100 mg akarboz aldıktan sonra aynı ölçümler tekrarlandı. Hastalann tedavi öncesi ve sonrasında kilo değişimi olmadı. Total, HDL ve LDL kolesterol düzeylerinde anlamlı bir değişiklik olmamakla birlikte trigliseridlerde düşme saptandı. Fakat istatistiksel olarak anlamlı değildi (p=0,117). İnsülin sensitivitesinde artma olmasına rağmen istatistiksel olarak anlam taşımıyordu (p=0.611). Daha önceki çalışmalarda insülin direncinin azalmasına parelel olarak seks hormon düzeylerinde de düşme saptanmasına karşın, hastalann hormon düzeylerinde insülin direncinin azalması ile parelel olmayan bir düşme saptandı. Serbest testesteron (p=0,0004), androstenedion (p=0,0012), DHEAS (0,0007) ve 170H progesteron (p=0,0004) düzeylerinde anlamlı bir azalma oldu. PCOS'lu hastalarda tanımlanan hiperinsülinemi, insülin direnci ve diğer metabolik bozukluklar, erken adelosan dönemde dahil olmak üzere özellikle yaşamın 3. ve 4. dekadlannda tip2 DM, hipertansiyon, koroner arter hastalıktan ve diğer vasküler hastalıklara yol açmaktadır. Bu nedenle erken dönemde obezite, insülin direnci ve dislipideminin saptanarak tedavi edilmesi ileride ortaya çıkabilecek ve önemli bir morbidite ve mortalite nedeni olabilecek hastalı klan n önlenmesini sağlayacaktır. Bu açıdan PCOS'lu kadınlann bu yönlerden de ele alınarak insülin direnci üzerine etkisi olduğu saptanan ilaçlar ile tedavi edilmesi, önemli bir noktadır. 39
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF ACARBOSE IN INSULIN RESISTANCE AND HYPERANDROGENİSM IN WOMEN WİTH POLYCYSTIC OVARY SYNDROME Polycystic ovary syndrome ( PCOS) is an endocrinological disorder seen in women in reproductive period. Its prevelance is % 5-10. Some metabolic disfunctions are seen more commonly in these patients beside its characteristics such as hyperandrogenism, infertility, anovulation, polycystic ovaries. Obesity, dyslipidemia and insulin resistance are the main metabolic disorders seen in this syndrome. These dysfunctions may result in glucose intolerance, type 2 DM and coranary artery disease especially in postmenapousal period and increase mortality and morbidity. Mean while its tought that insulin resistance may cause hyperandrogenism which is a main finding of PCOS. We enrolled 20 patients in this study. Height, weight, waist/hip ratio, insulin resistance, total cholesterol, HDL, LDL, triglyceride, LH, FSH, androstenadione, 17-OH progesterone, DHEAS, free testosterone and total testosterone levels were evaluated. 100 mg acarbose tid (three times a day) were given to each patient for 2 months and the same parameters study medication. Patients weight did not change at the end of the treatment. There was no significant difference in total cholesterol, HDL, LDL levels. We found a decrease in triglyceride level but it was not statistically significant (p = 0,61 1). Altough it was found that insulin resistance was decreased in paralel with sex hormones in previous studies, we found that insulin resistance and sex hormones decreases were not correlated. We found a statistically significant decrease in free testosterone (p = 0,0004), andrestenadione (p = 0,0012), DHEAS (p= 0,0007) and 1 7-OH progesterone (0,0004) levels after treatment. Metabolic dysfunctions seen in PCOS such as insulin resistance accompained by hyperinsulinemia may cause type 2 DM, HT, coronary artery disease in 3rd and 4th decade of life. It is important to diagnose and treat obesity, insulin resistance and dyslipidemia as early as possible in order to prevent the diseases which increase mortality and morbidity. According to the importance of insulin resistance in PCOS, we can speculate that medications that increase insulin sensitivity might prevent metabolic disorders. 40