XVIII.-XIX. yüzyıllardaki Kongratlar
Khongrats in the XVIII-XIX'th centuries
  1. Tez No: 885340
  2. Yazar: ALISHER ISMAILOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VARİS ÇAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Kongrat boyları, VIII-IX. yy'dan itibaren tarih sahnesinde yer alan Orta Asya'nın en köklü Türk boylarından biridir. Bu boy, XIII-XVI. yy'da Orta Asya'da siyasi güç haline gelerek etrafında birçok Türk boyunu birleştirmiştir. Kaynaklara göre Kongrat boyları XII-XIII. yy'dan itibaren kayıtlara geçmeye başlamıştır. Kongratlar XVIII-XIX. yy'da ise Hokand, Hive, Buhara ve Çarlık Rus İmparatorluğu ile ciddi ilişkiler kurmuş ve yerleştiği bölgenin kaderini belirlemede oldukça etkili bir rol oynamıştır. Asırlar boyunca Türkistan bölgesinde oldukça etkili olan Kongrat boyları, Hokand ve Çarlık Rus İmparatorluğu ile bazen savaş halinde bazen de barış ortamında yaşamışlardır. Özellikle bu dönemlerde Güney Kazakistan bölgesinde nüfus bakımından çoğunlukta olan Kongratlar devletin siyasi işlerine karışmakta, alınan kararlarda ve uygulanan politikalarda hak talep edebilmekteydi. Elde ettiğimiz kaynaklardan, bu dönemlerde Hokand Hanlığı ve Çarlık Rus yönetimi altındaki bölgelerde defalarca kargaşa yaşandığını ve bu kargaşadan dolayı Kongrat boylarına haksızlık edildiğini görebilmekteyiz. Söz konusu çalışmamızda erişebildiğimiz çeşitli kaynaklar ve arşiv belgelerine dayanarak Kongratların XVIII-XIX.yüzyıldaki tarihi, siyasi faaliyetleri ve dış ilişkileri objektif bir bakış açısıyla incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Khongrat tribes are one of the most deep-rooted Turkic tribes of Central Asia, which have been on the stage of history since the VIII-IXth century. This tribe became a political power in Central Asia in XIII-XVI century and united many Turkic tribes around it. According to the sources, Khongrat tribes started to be recorded from XII-XIII century. In the XVIII-XIXth centuries, Khongrats established serious relations with Khokand, Khiva, Bukhara and the Tsarist Russian Empire and played a very effective role in determining the fate of the region where they settled. Khongrat tribes, who were very influential in the Turkestan region for centuries, lived with Khokand and Tsarist Russian Empire sometimes in war and sometimes in peace. Especially in these periods, the Khongrats, who were in the majority in terms of population in the South Kazakhstan region, were able to interfere in the political affairs of the state and demand rights in the decisions taken and policies implemented. From the sources we have obtained, we can see that in these periods, there were repeated turmoil in the regions under the rule of Khokand Khanate and Tsarist Russia and that the Khongrat tribes were unfairly treated due to this turmoil. In this study, the history, political activities and foreign relations of the Khongrats in the XVIII-XIX century are examined from an objective point of view on the basis of various sources and archival documents we have access to.