XIX. yüzyılın ikinci yarısında Tokat'ta sosyo-ekonomik yapı
Socio-economic state in sub-province Tokat in the second hallf of 19th century
- Tez No: 230661
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Tarih boyunca birçok meeniyetin hakimiyetinde yaşayan Tokat XI. yüzyılda Türkleşmiş ve İslamlaşmıştır. Osmanlı Devleti'nin duraklama döneminden yıkılışına kadar ismini tüm Osmanlı coğrafyasına duyuran önemli bir merkez olmuştur.XVII. yüzyıldan itibaren Osmanlı Devleti'nin bakır ihtiyacını karşılayan sanayisinin olması ve doğudan gelen ticaert yolları üzerinde bulunması hızla gelişmesinde etkili olmuştur.XVII. ve XIX. yüzyıllarda dokuma ihraç ürünlerinde etkili etkili bir paya sahip olan Tokat, dokuma sanayisinde de etkili bir yere gelmiştir.Tokat, bu hızlı gelişmine rağmen XIX. yüzyıllardaki sosyal bunalımlardan etkienmiştir.Kırım Savaşından sonra artan Kafkas göçlerinde en fazla etkilenen merkezlerden biri olmuştur. Daha sonra Rusya'nın ve batılı devletlerin desteğini alan Ermenilerin birçok bölgede olduğu gibi Tokat'ta da isyan çıkarması Tokat'ın önemini artırmıştır.
Özet (Çeviri)
Living under sovereignty of many civilization throughout history, Tokat turned into Turco-Islam in the XI. century. It was one of the important centers in the whole Ottoman region from the standstill period to the demolition period of Ottoman Empire. As from the XVII. century having an industry that could respond the copper need of Ottoman Empire and being on the way of the trade road coming from East enabled Tokat to grow rapidly. It had a great participation in export textile industry in the XVIII. and XIX. centuries, and had to an important role in textile industry. In spite of its rapid growth, Tokat affected from social depression in the XIX. century. It was one of the most affected centers in the increasing Caucasus emigrations after the Crimea War. Afterwards being supported by Russia and the other western states, Armenians revolted in Tokat as they did in some regions. This increased the importance of Tokat.