Normotansif diyabetik albuminürili olgularda enalapril ile losartan tedavisinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 88538
  2. Yazar: AYDIN MAZLUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADİ GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Yapılan çalışmalarda, Angiotensin Converting Enzyme (ACE) inhibitörlerinin diyabetes mellituslu hastalarda sistemik hipertansiyonu düşürerek, ayrıca kan basıncı üzerindeki olumlu etkilerinden bağımsız olarak da renal hemodinamiğe yaptıkları birçok olumlu etki ile gerek hipertansif ve gerekse normotansif tip I ve tip II diyabetik hastalarda, proteinüriyi azalttıkları ve nefropati gelişimini yavaşlattıkları gösterilmiştir. ACE inhibitörlerinin bu etkilerinin mekanizması tam olarak açıklık kazanmamıştır. Bu etkilerin genel olarak renin- anjiotensin sisteminin blokajı ile anjiotensin II (AT II) oluşumunu ve sonuçta bunun etkinliğinin azaltılması ile elde edildiği düşünülmektedir. Son yıllarda AT II reseptörlerini bloke ederek AT ll'nin etkisini bu yolla da azaltabilen farmakolojik ajanlar (losartan, valsartan, vb.) geliştirilmiştir. Bu ajanların diyabetik hastalarda aynı mekanizma ile nefropati üzerine olumlu etkileri olması beklenir. Ancak bu konuda literatürde henüz AT II reseptör blokerlerinin diyabetik nefropatideki etkinliğini araştıran yeterince çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle biz de bu çalışmada bir ACE inhibitörü olan enalapril ile bir AT II reseptör antagonisti olan loşartanın diyabetik nefropatideki etkinliklerini karşılaştırdık. Bu amaçla kan basınçları normal olan 20 diyabetik hasta çalışmaya alındı. Hastalar randomize eşit iki gruba ayrıldı; her gruba 6 haftalık 2 ayrı tedavi döneminde dönüşümlü olarak bu iki ilaç uygulandı. Bir gruba önce enalapril verildi; ara dönemde (4 hafta) ilaçsız bırakıldı; sonraki 6 haftalık dönemde ise losartan uygulandı. Diğer gruba ise önce losartan verildi, yine ara dönemde ilaçsız bırakıldı, sonra enalapril uygulandı. Her tedavi döneminin başında ve sonunda proteinüri, kan basıncı ve renal fonksiyonlar değerlendirildi. Hem enalapril ve hem de losartan tedavisi sonrasında proteinüride benzer düzeyde anlamlı azalma gözlendi. Enalapril için proteinüride ortalama azalma % 25.9 (p = 0.045 ), Losartan için :%15.5 (p = 0.014) olarak bulundu. Sonuç olarak bir AT II reseptör antagonisti olan loşartanın da ACE inhibitörleri gibi diyabetik nefropatinin tedavisinde kullanılabilecek potansiyel bir ajan olduğu düşünülebilir. 59
Özet (Çeviri)
SUMMARY Previous studies show that among patients with diabetes mellitus, ACE inhibitors decrease proteinuria and slow down the progression of nephropathy in hypertensive or normotensive type I and II diabetic patients by decreasing systemic hypertension and also by its positive effects on renal hemodynamics. The mechanisms of the effects of ACE inhibitors are not fully explained. In general these effects are thought to be produced by blocking the renin-angiotensin system and therefore decreasing the production of angiotensin II. In recent years, some pharmacological agents (losartan.valsartan etc.) which block All receptors and thus decrease All effects are developed. It is expected that these agents show the same effects in diabetic nephropathy. However in current literature there are not enough number of studies which investigate the effects of A II receptor antagonists in diabetic nephropathy. Therefore, in this study we compared the effects of enalapril, an ACE inhibitor with losartan, an A II receptor antagonist. Both of the drugs are given alternatively to 20 normotensive diabetic patients. The patients are divided equally into two groups. Each group received these drugs alternatively for six weeks for two different treatment periods. The first group was given enalapril initially. They had four weeks of treatment free period and then they were given losartan for six weeks. The second group was given losartan first ; had no treatment for four weeks and than losartan for six weeks. Proteinuria, blood pressure and renal functions were evaluated before the beginning and after the end of each treatment period. Both enalpril and losartan created a similar decrease in proteinuria which was statistically significant. As a result like ACE inhibitors, losartan, an All receptor antagonist can be used in the treatment of diabetic nephropathy. 60