Deneysel akut sürrenal yetersizliğinde nitrik oksit düzeyleri ve kan basıncı üzerine hidrokortizon, prednizolon, metilprednizolon, deksametazon ve aminoguanidinin etkileri
The Effects of hydrocortisone, prednisolone; methylprednisolone, dexamethasone and aminoguadine on levels of nitric oxide and blood pressure in experimental acute surrenal failure
- Tez No: 88539
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Nefroloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Nephrology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Deneysel akut sfirrenal yetersizliğinde nitrik oksit düzeyleri ve kan basıncı üzerine hidrokortizon, prednizolon, metilprednizolon, deksametazon ve aminoguanidin' in etkileri Çalışmamızda laboratuar şartlarında oluşturulan, deneysel akut sürrenal yetersizlikte kan basıncı ve NO düzeylerine prednizolon, hidrokortizon, deksametazon, metilprednizolon ve aminoguanidin' in etkisi araştırıldı. Ortalama ağırlığı 2. 8 ± 0. 47 kg olan 24 erkek Yeni Zellanda tavşanı çalışma kapsamına alındı. Tavşanlarda akut sürrenal yetmezlik genel anestezi altında, bilateral sürrenalektomi yapılarak oluşturuldu. Bazal NO düzeyleri belirlendi ve sistolik TA kaydı yapıldı. Daha sonra tavşanların her iki sürrenal bezi çıkarıldı. Sürrenalektomiden 10 dakika sonra sistolik TA' da pik düşmenin görüldüğü anda ikinci kez kan basıncı kaydedildi ve NO düzeyi ölçüldü. Bilahare tavşanlara 4' erli gruplar halinde 2. 0 mg / kg prednizolon, 0. 5 mg / kg deksametazon, 1. 5 mg / kg metilprednizolon, 2. 5 mg / kg hidrokortizon ve 10 mg / kg aminoguanidin IV infüzyon halinde verildi. Plasebo verilen grup kontrol grubu olarak seçildi. îlaç infüzyonunun başlanması ile 10' ar dakika ara ile venöz kan örnekleri alınarak NO düzeyleri belirlendi ve aynı anda sistolik TA kaydedildi. Bilateral sürrenalektomi sonrası sistolik TA' da anlamlı azalma ( p < 0. 0001 ), NO düzeylerinde anlamlı artma ( p < 0. 0001 ) oldu. Tedavi amacıyla verilen 2. 0 mg / kg prednizolon, 0. 5 mg / kg deksametazon, 1. 5 mg / kg metilprednizolon, 2. 5 mg / kg hidrokortizon ve 10 mg / kg aminoguanidin sistolik TA' nu anlamlı olarak yükseltti ( p < 0. 0001 ), NO düzeylerini anlamlı olarak azalttı ( p < 0. 0001 ). Plasebo grubunda ise, bilateral sürrenalektomi sonrası sistolik TA ve NO düzeyleri ile tedavi sonrası sistolik TA ( p > 0. 5 ) ve NO düzeyleri ( p > 0. 5 ) arasında anlamlı bir fark olmadığı görüldü. Glukokortikoidler ve aminoguanidin sistolik TA ( p > 0. 5 ) ve NO düzeylerine ( p > 0. 5 ) etkileri açısından karşılaştırıldığında, aminoguanidin ile glukokortikoidler arasında anlamlı bir fark yoktu. Bu çalışmada, endojen glukokortikoidlerin ve mineralokortikoidlerin eksikliği ile karakterize bilateral sürrenalektomi de, iNOS' m inhibisyonunun olmamasına bağlı olarak üretimi artmış olan NO' in de hipotansiyona yol açabildiği ve glukokortikoidler ve aminoguanidin' in İNOS' ı inhibe etmek suretiyle NO düzeylerini normale indirerek, akut48 sürrenal yetersizlikte hipotansiyonu tedavi edebildikleri sonucuna varıldı. Bu konuda şimdiye kadar yapılan az sayıda çalışma olduğundan, konunun daha iyi anlaşılması için daha çok sayıda çalışmanın yapılması gerektiği inancındayız.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effects of hydrocortisone, prednisolone, methylprednisolone, dexamethasone and aminoguadine on levels of nitric oxide and blood pressure in experimental acute surrenal failure. In the present study, the effects of hydrocortisone, prednisolone, methylprednisolone, dexamethasone and aminoguadine on levels of nitric oxide and blood pressure were investigated in an experimental acute surrenal failure model an induced in our laboratuary. 24 male New Zetland rabbits with a mean weight of 2. 8 ± 0. 47 kg included in the study. Acude surrenal failure was induced by bilateral adrenalectomy under general anesthesy. Baseline NO levels were determined and sistolic blood pressure was recorded. Then both of the surrenal glands of these rabbits were removed. 10 minutes after adrenalectomy at the time of pick reduction in sistolic blood pressure, NO levels were determined and blood pressure was also recorded. Then the treatment group containing 4 rabbits each received 2. 0 mg / kg prednisolone, 0. 5 mg / kg dexamethasone, 1. 5 mg / kg methylprednisolone, 2. 5 mg / kg hydrocortisone and 10 mg / kg aminoguadine intravenously. Plasebo received group was considered as the control group.at the time the drug infusion was started venous blood samples were obtained with 10 minutes intervals between each sample and Nolevels were determined and sistolic blood pressure was recorded. After bilateral adrenalectomy there was a significant reduction in sistolic blood pressure ( p < 0. 0001 ) and elevation in NO levels ( p < 0. 0001 ). In the treatment groups, 2. 0 mg / kg prednisolone, 0. 5 mg / kg dexamethasone, 1. 5 mg / kg methylprednisolone, 2. 5 mg / kg hydrocortisone and 10 mg / kg aminoguadine increassed sistolic blood pressure ( p < 0. 0001 ) and decressed NO levels significantly ( p < 0. 0001 ).In the plasebo group there no significant difference was found between the blood pressures and NO levels after bilateral adrenalectomy and that of after treatment ( p > 0. 5 ). When glucocorticoids and aminoguadine were compared in their effects on sistolic blood pressure and NO levels, there was no significant difference between aminoguadine and glucocorticoids ( p > 0. 5 ). In the present study, it was concluded that in bilateral adrenalectomy charecterized by back of endogenous glucocorticoids and mineralocorticoids increassed