Tarımda Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO) kullanımının iktisadi ve beşeri etkileri
Economic and human effects of the use of Genetically Modified Organisms (GMO) in agriculture
  1. Tez No: 885395
  2. Yazar: DAMLA ARTIKASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMETTİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Gıda ihtiyaçlarının ve hayat döngüsünün sağlanabilmesi açısından ciddi bir yere sahip olan tarım sektörü, dünya nüfusunun ve ihtiyaçlarının dramatik bir şekilde artmasıyla birlikte önemini artarak korumaktadır. Bu durum, politika yapıcıların tarımsal verimliliği arttırmaya yönelik çareler aramasını ve politikalar geliştirmesini beraberinde getirmektedir. Bu açıdan bakıldığında, tarımda GDO kullanımı tarımsal verimliliğin arttırılması noktasında, özellikle küreselleşmeyle birlikte, önemli bir uygulama aracı haline gelmiştir. Ancak, GDO kullanımının tarımsal verimlilik üzerindeki etkileri kuşkulu olmakla birlikte kanser, diabet, astım, alerjik reaksyion gibi çeşitli sağlık sorunlarına sebep olabileceğine dair kaygıların varlığı, GDO kullanımını tartışmalı hale getirmektedir. Bu doğrultuda çalışmada, 2003-2019 yılları arasında ve dünya genelindeki 12 ülke öznelinde, GDO kullanımının tarımsal verimlilik ile çeşitli hastalıklara sebep olabileceği argümanından hareketle sağlık harcamaları üzerindeki etkilerinin Panel Veri Analizi yardımıyla incelenmesi yoluna gidilmiştir. Buna göre, GDO kullanımının tarımsal verimlilik üzerindeki etkilerinin analiz edildiği Rassal Etkiler Panel Modeli bulguları, GDO kullanımının tarımsal verimlilik üzerindeki pozitif yönlü etkilerinin göz ardı edilebilir boyutlarda kaldığını; bununla birlikte, GDO kullanımının sağlık harcamaları üzerindeki etkilerinin analiz edildiği Sistem GMM Panel Model bulguları ise, GDO ile sağlık harcamaları arasında, gözardı edilebilir boyutlarda da olsa, pozitif yönlü bir ilişkinin olduğunu ortaya koymaktadır. Bu açıdan bakıldığında, tarımsal verimliliğin arttırılması amacıyla, etkinliği oldukça tartışmalı olan ve çeşitli hastalıklara sebebiyet verebileceği iddia edilen GDO kullanımı yerine analiz kapsamında tarımsal verimliliğin en önemli pozitif yönlü belirleyicisi olarak tespit edilen tarımda sermayeleşmenin arttırılması, organik tarım yöntemlerine odaklanılması ve GDO'lu ürünlere yönelik farkındalığın arttırılması yoluna gidilmelidir. Bu sayede, hem tarımsal verimliliğin arttırılması hem de olası hastalıkların sağlık harcamaları üzerinde oluşturacağı yükün azaltılması sağlanabilecektir.
Özet (Çeviri)
The agricultural sector, which has a significant importance in terms of meeting food needs and the life cycle, is becoming increasingly important with the dramatic increase in the world population and its needs. This situation leads policy makers to seek solutions and develop policies to increase agricultural productivity. From this perspective, the use of GMOs in agriculture has become an important policy tool to increase agricultural productivity, especially with globalization. However, while the effects of GMO use on agricultural productivity are questionable, criticisms that GMO use may cause various health problems such as cancer, diabetes, asthma and allergic reactions make GMO use controversial. Accordingly, this study analyzes the effects of GMO use on agricultural productivity and health expenditures on the basis of the argument that GMO use may cause various diseases between 2003-2019 in 12 countries around the world with the help of Panel Data Analysis. The findings of the Random Effects Panel Model, which analyzes the effects of GMO use on agricultural productivity, reveal that the positive effects of GMO use on agricultural productivity remain negligible; however, the findings of the System GMM Panel Model, which analyzes the effects of GMO use on health expenditures, reveal that there is a positive relationship between GMO use and health expenditures, albeit negligible. From this point of view, in order to increase agricultural productivity, instead of using GMOs, the effectiveness of which is highly controversial, capitalization in agriculture should be increased, organic farming methods should be focused on and awareness of GMO products should be increased. In this way, both agricultural productivity can be increased and public health expenditures that may caused by potential health problems related with GMO can be decreased.