TiO2 nanofiber/mxene nanokompozit tabanlı kuantum nokta duyarlı güneş pillerinin üretilmesi ve incelenmesi
Fabrication and investigation of TiO2 nanofiber/mxene nanocomposite based quantum dot sensitized solar cells
- Tez No: 885398
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, TiO2/MXene tabanlı CdS kuantum nokta duyarlı güneş pillerinin üretimi yapılmıştır. TiO2/MXene nanokompozit yapılar elektroeğirme yöntemi kullanılarak üretilmiştir. Üretilen nano kompozitlerin yapısal analizleri; X-ışını kırınımı (XRD), Fourier dönüşüm kızıl ötesi (FT-IR) spektrumu ve alan emisyonlu taramalı elektron mikroskobu ile (FESEM) yapılmıştır. Üretilen TiO2/MXene yapılar kuantum nokta duyarlı güneş pillerinin fotoanotunda kullanılarak, pillerin akım-gerilim (I-V) karakteristiği çıkarılmıştır. Yapılan I-V analizleri ile güneş pillerinin detaylı analizi yapılmıştır. TiO2/MXene nanokompozit tabanlı kuantum nokta duyarlı güneş pilinin verimi % 5,45, TiO2 tabanlı güneş pilinin verimi ise % 0,33 olarak ölçülmüştür. Üretilen TiO2/MXene nanokompozit malzemelerin kuantum nokta duyarlı güneş pillerinde kullanılabilecek önemli bir potansiyele sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, CdS quantum dots sensitized solar cells (QDSSCs) based TiO2 nanofiber-MXene nanocomposite were fabricated. TiO2-MXene nanocomposites were prepared using electrospinning process. The structural, surface morphology, chemical composition of composites were analyzed using X-ray diffraction (XRD), Fourier transform infra-red spectra (FT-IR) and field emission scanning electron microscopy (FESEM) techniques. The electrical characteristics QDSSCs were performed using current-voltage characteristics of the solar cells were analyzed in detail. QDSSC based on TiO2 nanofiber-MXene nanocomposite photoanode (TiO2-MXene based) exhibits a high energy conversion efficiency of 5.45 %, compared with a QDSSC based on TiO2 nanoparticle photoanode (1.03 %). The obtained new TiO2 nanofiber-MXene nanocomposite photoanode are promising for quantum dots sensitized solar cells (QDSSCs).