Çocuk katılımını benimsemiş okullarda okul öncesi çocukların ve öğretmenlerin çocuk katılımına ilişkin görüşleri
Views of preschool children and teachers on child participation in schools that adopted child participation
  1. Tez No: 885405
  2. Yazar: MELİKE İÇLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE HANDE AYDOS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma okul öncesi dönem çocuklarının ve öğretmenlerinin çocukların katılım haklarına yönelik görüşlerini belirlemek amacıyla yapılmaktadır. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılarak yapılmıştır. Katılımcılar okullarında çocuk meclisi bulunan okullardan seçilmiş, 11 öğretmen ve 15 çocuk ile görüşülmüştür. Veri toplama ve analiz etme süreci nitel araştırma yöntemlerine uygun olarak yapılmıştır. Araştırma kapsamında öğretmenlere ve çocuklara sorular yöneltilmiş ve alınan yanıtlara göre temalar belirlenmiştir. Bu bağlamda hem öğretmenlerin hem de çocukların çocuk katılımı tanımları, kuralların belirlenme sürecine dair görüşleri, çocuk meclislerinin işleyiş şekli hakkında fikirleri, okul/sınıf uygulamalarının neler olduğu, çocuk katılımının çocuğa ve öğretmene katkıları ve bu okullarda çalışan öğretmenlere çocuklardan önerilerle birlikte başka kurumlarda çocuk katılımının nasıl uygulanacağı ile ilgili öğretmenlerden de öneriler alınmıştır. Araştırmanın sonucunda çocuk katılımının eğitim süreçlerine önemli katkılarda bulunduğu ve çocukların süreçten sorumluluk bilincine sahip, özgüvenli, toplum içinde güçlü bir sese sahip bireyler olarak çıktıkları sonucuna ulaşılmıştır. Çocukların bu okullarda duygusal anlamda güçlü oldukları; bununla birlikte uygulamalar anlamında çocuk katılımının düşük düzeyde kaldığı bazı durumlar da belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the views of preschool children and their teachers regarding children's participation rights. The research was conducted sing a case study design, one of the qualitative research methods. Participants were selected from schools with student councils, and interviews were conducted with 11 teachers and 15 children. The data collection and analysis process were conducted in accordance with qualitative research methods. Questions were posed to both teachers and children within the scope of the study, and themes were identified based on the responses received. In this context, both teachers' and children's definitions of child participation, their views on the process of setting rules, their opinions on the functioning of student councils, the practices in the school/classroom, the contributions of child participation to both children and teachers, and suggestions from children or teachers working in these schools, as well as teachers' suggestions on how to implement child participation in other institutions, were collected. The study concluded that child participation significantly contributes to educational processes, with both children and teachers emerging from the process as responsible, self-confident individuals with a strong voice in society. It was determined that children in these schools are emotionally strong, although some situations were observed where child participation remained at a low level in terms of practices.