Hastane hizmetleri sektörü kredi kullanımının net işletme sermayesi yönetimine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of credit utilization on net working capital management of hospital services sector
- Tez No: 885425
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ FARUK AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Yaşamın neredeyse zorunlu bir koşulu olan sağlık hizmeti sunumunun gerçekleştirildiği hastaneler gerek yapısal gerek finansal anlamda kompleks yapılar olarak öne çıkabilmektedir. Dolayısıyla Hastane Hizmetleri Sektörü bağlamında gerçekleşen finansal işlemlerin izlenmesi sağlık ekonomisi, finansal sürdürülebilirlik ve sağlığın geliştirilmesi gibi konulara ışık tutabilmektedir. Bu finansal işlemlerin yönetim ve analizini amaç edinmiş çeşitli parametrelerden biri sayılabilen Net İşletme Sermayesi Oranı, Hastane Hizmetleri Sektörü için güçlü bir likidite göstergesi olabilmektedir. Olası likidite yetersizliklerinde Kredi Kullanımı neden veya çözüm olarak rol oynayabileceğinden Net İşletme Sermayesi üzerinde etkili olabileceği düşünülmektedir. Yapılan bu çalışmada Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Reel Sektör İstatistikleri kapsamında 2009-2019 yılları arası Hastane Hizmetleri Sektörü verileri değerlendirilerek Kredi Kullanımının Net İşletme Sermayesi üzerine etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hospitals, where healthcare services are provided, which is almost a mandatory condition of life, can stand out as complex structures both structurally and financially. Therefore, monitoring financial transactions in the Hospital Services Sector can shed light on issues such as health economics, financial sustainability and health promotion. Net Working Capital Ratio, which can be considered as one of several parameters aimed at the management and analysis of these financial transactions, can be a strong liquidity indicator for the Hospital Services Sector. Since Credit Use may play a role as a cause or solution in possible liquidity inadequacies, it is thought to have an impact on Net Working Capital. In this study, the effects of Credit Use on Net Working Capital were examined by evaluating Hospital Services Sector data between 2009 and 2019 within the scope of the Real Sector Statistics of the Central Bank of the Republic of Turkey.