Küresel güçlerin bölgesel politikada küçük devletlerin durumu: Orta Asya'da Kırgızistan örneği
The situation of small states of global powers in regional politics: The case of Kyrgyzstan in Central Asia
- Tez No: 885426
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT PİRİNÇÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 318
Özet
Bu çalışma küçük devlet dış politika durumu ve örnek ülke olarak Kırgızistan'ın dış politika durumu hakkındadır. Bu çalışmada, uluslararası ve bölgesel güç dağılımı açısından alt sıralarda yer alan küçük devletlerin dış politika davranışları incelenmiştir. Elde edilen bulgular, bu küçük devletlerin meydan okuyucu davranışlardan uyumlu davranışlara kadar farklı tutumlar sergilediğini ortaya koymaktadır. Ancak, genel olarak küçük devletlerin dış politikada güç dengesi açısından zayıf oldukları varsayımıyla uyumlu bir davranış sergileme eğiliminde oldukları görülmüştür. Küçük devletlerin dış politika tercihleri, küresel güvenlik ve istikrarı etkileyebilmektedir. Çünkü küçük devletlerin tercihler ve stratejik kararları, bölgesel ve küresel güç dengelerini etkileyebilir ve uluslararası ilişkilerde belirleyici olabilmektedir. Bu nedenle, küçük devletlerin dış politika tercihlerini anlamak, uluslararası politika yapıcıları ve analistler için son derece önemlidir. Bu çalışma, küçük devletlerin davranışlarının yeni bir yaklaşımla açıklanması gerektiğini savunmaktadır. Bu yeni yaklaşım, neoklasik realist yaklaşımın benimsendiği bir çerçevede, devlet davranışlarını sistemik güç dağılımına odaklanarak birim düzey değişkenlerini de dikkate almaktadır. Güç bakımından zayıf olan küçük devletler, yapısal sınırlamalara daha fazla maruz kalmaktadırlar. Ancak, sistemik değişkenlerle birlikte birim düzey değişkenlerin, özellikle kısa ve orta dönemde küçük devletlerin dış politikalarını etkilediği görülmektedir. Küçük devletlerin güçsüzlüğü, iç politikada da kırılgan bir yapıya yol açar. Bu nedenle, birim düzey değişkenler veya iç politika, sistemik şartlar ve dış politika yapımı arasına girerek küçük devletlerin davranışını etkileyebilmektedir. Neoklasik realist yaklaşım, sistemik değişkenlerin önceliğini ve birim düzey değişkenlerin müdahalesini dikkate alarak küçük devlet davranışlarını daha kapsamlı bir şekilde açıklanmasına olanak tanımaktadır. Küçük devletler, güç bakımından zayıf olmalarına rağmen, sistemik güç dağılımına uygun olmayan bir şekilde davranabilirler. Bu durum, neoklasik gerçekçi yaklaşımın vurguladığı gibi, sistemik değişkenlerin ötesinde birim düzey değişkenlerin etkisinin bulunduğunu gösterir. İç politika ve diğer birim düzey faktörler olan küçük devletlerin dış politika kararlarını şekillendirebilir ve güç dengesine uymayan politikaları teşvik edebilir. Bu çalışmada, sistemik değişkenlerin büyük güç politikalarıyla birim düzeyindeki iç istikrar düzeylerinin etkileşim içinde olduğu savunulmuştur. Bu bağlamda, büyük güç politikaları ve iç istikrar düzeylerinin küçük devletlerin dış politika tercihlerini belirleyen sınırlamalar veya fırsatlar yarattığı ileri sürülmektedir. Küçük devletlerin meydan okuyucu, rekabetçi veya uyumlu dış politika izleyeceği öne sürülen çalışma, bu tercihlerin büyük güç politikaları ve iç istikrar düzeyine bağlı olduğunu vurgulamaktadır. İç istikrar düzeyi düşük olan ve iç tehditle ilişkili dış tehditle karşılaşan küçük devletlerin meydan okuyucu davranabileceği, ancak çok düşük iç istikrar düzeyine sahip olanların dış destek bulamazlarsa tehdit edici dış güce karşı uyumlu bir dış politika izleyebileceği öne sürülmektedir. İç istikrar düzeyi düşük veya çok düşük olan ve dış tehditle karşılaşmayan küçük devletlerin ise iç tehditleri dengelemek adına uyumlu bir dış politika benimseyebileceği belirtilmektedir. Küçük devletlerin stratejik kararları, bölgesel ve küresel güç dengelerini etkileyebilir ve uluslararası ilişkilerde belirleyici olabilir. Bu nedenle, küçük devletlerin dış politika tercihlerini anlamak, uluslararası politika için son derece önemlidir. Ayrıca, küçük devletlerin dış politika davranışları ve tercihleri, büyük güçlerin küçük devletlere yönelik politikalarını anlamak için de önemlidir. Büyük güçler, küçük devletlerin stratejik konumlarını, kaynaklarını ve güçlerini kullanarak kendi çıkarlarını korumaya çalışabilirler. Bu nedenle, küçük devletlerin dış politika tercihleri, büyük güçlerin küçük devletlere yönelik politikalarını anlamak için önemli bir kaynak olabilir. Dolayısıyla, küçük devletlerin dış politika davranışları, uluslararası güvenlik açısından dikkate alınmalıdır, çünkü bu davranışlar uluslararası güvenlik politikalarını etkileyebilir ve uluslararası güvenliği etkileyebilir. Bu bağlamda, küçük devletlerin dış politika tercihleri ve davranışları, uluslararası güvenlik açısından önemlidir. Çalışmada küçük devletlerin değerlendirilmesinde kullanılan faktörler olarak Sınırlı Ekonomik Kaynaklar: Küçük devletlerin dış politika kararları, sınırlı ekonomik kaynaklarına bağlı olarak belirlenir. Askeri Kapasite Eksikliği: Askeri kapasiteleri sınırlı olan küçük devletlerin dış politika kararları, askeri güç faktörüne bağlı olarak şekillenir. Nüfus: Küçük devletlerin dış politika kararları, düşük nüfusları sebebiyle belirlenir ve bu durum dış politika seçeneklerini etkiler. Coğrafi Konum: Dezavantajlı coğrafi konum, küçük devletlerin dış politika kararlarını etkileyen faktörlerden biridir. Uluslararası İtibar ve Algı: Küçük devletlerin uluslararası itibarının yetersiz olması, dış politika seçeneklerini etkileyen bir faktördür ve küçük devletlerin uluslararası ilişkilerdeki davranışları, dış dünyayı algılama biçimleri üzerinden şekillenebilir. Bu faktörler, küçük devletlerin dış politika tercihlerini belirlemede ve uluslararası ilişkilerdeki rolünü anlamada önemli bir rol oynamaktadır. Çalışmamızda bu varsayımlar temelinde örnek ülke olarak Orta Asya'da bulunan Kırgızistan'ın dış politikası örnek olaylarını ele almaktadır. Kırgızistan örneği, Orta Asya'da küçük devletlerin dış politika tercihlerini ve uluslararası ilişkilerdeki rolünü anlamak için kullanılmaktadır. Özellikle Kırgızistan'ın bağımsızlık süreci, bölgesel ve küresel düzeyde farklı aktörlere karşı dış politika seçenekleri arasında seçim yapma zorunluluğu gibi konular incelenmektedir. Ayrıca, Kırgızistan'ın ABD, Rusya ve Çin gibi büyük güçlerle olan ilişkileri ve güvenlik konularındaki diplomatik, ittifak ve stratejik uyum davranışları da ele alınmaktadır. Bu örnekler, küçük devletlerin dış politika tercihlerini anlamak için kullanılan bağımsız, müdahaleci ve bağımlı değişkenlerin nasıl etkileştiğini ve aralarındaki nedensel ilişkiyi anlamak için incelenmektedir. Ayrıca, Kırgızistan'ın ABD, Rusya ve Çin gibi büyük güçlerle olan ilişkileri ve güvenlik konularındaki diplomatik, ittifak ve stratejik uyum davranışları da ele alınmaktadır. Bu nedenle, Kırgızistan, küçük devletlerin dış politika tercihlerini ve uluslararası ilişkilerdeki rolünü anlamak için bir örnek olarak tespit edilmiştir. Kırgızistan küçük bir devlet olarak tespit edilmiştir. Bu tespit, ülkenin coğrafi, demografik ve ekonomik özellikleri dikkate alınarak yapılmıştır. Kırgızistan, Orta Asya'da bulunan ve yüzölçümü 199,951 km² olan küçük bir ülkedir. Ayrıca nüfusu yaklaşık 7 milyon olan Kırgızistan, küçük devletlerin genellikle sınırlı ekonomik, askeri ve diplomatik kaynaklarda kısıtlamalarla karşı karşıya kaldığı ve bu durumun dış politika seçeneklerini etkilediği gerçeğinden hareketle küçük devlet olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is about the small state foreign policy situation and the foreign policy situation of Kyrgyzstan as a case study. In this study, the foreign policy behavior of small states, which are at the bottom of the international and regional power distribution, is examined. The findings reveal that these small states exhibit different attitudes ranging from defiant to compliant behavior. However, in general, it is observed that small states tend to exhibit a behavior consistent with the assumption that they are weak in terms of balance of power in foreign policy. The foreign policy preferences of small states can affect global security and stability. This is because the preferences and strategic decisions of small states can affect regional and global balances of power and be decisive in international relations. Therefore, understanding the foreign policy preferences of small states is of utmost importance for international policymakers and analysts. This study argues that the behavior of small states should be explained by a new approach. In a neoclassical realist framework, this new approach takes into account unit-level variables by focusing state behavior on the systemic distribution of power. Small states that are weak in terms of power are more exposed to structural constraints. However, along with systemic variables, unit-level variables affect the foreign policies of small states, especially in the short and medium term. The weakness of small states also leads to a fragile domestic policy. Therefore, unit-level variables or domestic politics can influence the behavior of small states by intervening between systemic conditions and foreign policy making. The neoclassical realist approach allows for a more comprehensive explanation of small state behavior by taking into account the primacy of systemic variables and the interference of unit-level variables. Although small states are weak in terms of power, they may behave in a way that is inconsistent with the systemic distribution of power. This implies that there is an influence of unit-level variables beyond systemic variables, as emphasized by the neoclassical realist approach. Domestic politics and other unit-level factors can shape the foreign policy decisions of small states and encourage policies that are inconsistent with the balance of power. This study argues that systemic variables interact with great power policies and domestic stability levels at the unit level. In this context, it is argued that great power policies and domestic stability levels create constraints or opportunities that determine the foreign policy preferences of small states. The study argues that small states will pursue a defiant, competitive or accommodative foreign policy and emphasizes that these choices depend on great power policies and the level of internal stability. It is argued that small states with low internal stability and facing external threats associated with internal threats may act defiantly, while those with very low internal stability may pursue a concerted foreign policy against a threatening external power if they cannot find external support. Small states with low or very low levels of internal stability that do not face external threats may adopt a concerted foreign policy to balance internal threats. The strategic decisions of small states can influence regional and global balances of power and be decisive in international relations. Therefore, understanding the foreign policy preferences of small states is crucial for international politics. Moreover, the foreign policy behavior and preferences of small states are also important for understanding the policies of great powers towards small states. Great powers may try to protect their interests by utilizing the strategic positions, resources and power of small states. Therefore, the foreign policy preferences of small states can be an important source for understanding the policies of great powers towards small states. Therefore, the foreign policy behavior of small states should be taken into account from an international security perspective, as it can influence international security policies and affect international security. In this context, the foreign policy preferences and behaviors of small states are important for international security. Limited Economic Resources as factors used in the evaluation of small states in the study: The foreign policy decisions of small states are determined by their limited economic resources. Lack of Military Capacity: The foreign policy decisions of small states with limited military capacity are shaped by the military power factor. Population: The foreign policy decisions of small states are determined by their low population, which affects their foreign policy options. Geographical Location: Disadvantageous geographical location is one of the factors affecting the foreign policy decisions of small states. International Reputation and Perception: The inadequate international reputation of small states is a factor affecting their foreign policy options, and the behavior of small states in international relations can be shaped by the way they perceive the outside world. These factors play an important role in determining the foreign policy preferences of small states and understanding their role in international relations. Based on these assumptions, our study examines the foreign policy case studies of Kyrgyzstan in Central Asia as a model country. The case of Kyrgyzstan is used to understand the foreign policy preferences of small states in Central Asia and their role in international relations. In particular, Kyrgyzstan's independence process and the necessity to choose between foreign policy options against different regional and global actors are analyzed. Kyrgyzstan's relations with major powers such as the United States, Russia and China, and its diplomatic, alliance and strategic alignment behavior on security issues are also discussed. These examples are examined to understand how the independent, intervening and dependent variables used to understand the foreign policy choices of small states interact and the causal relationship between them. In addition, Kyrgyzstan's relations with major powers such as the United States, Russia and China and its diplomatic, alliance and strategic alignment behaviors on security issues are also discussed. Therefore, Kyrgyzstan is identified as an example to understand the foreign policy choices of small states and their role in international relations. Kyrgyzstan has been identified as a small state. This is based on the geographical, demographic and economic characteristics of the country. Kyrgyzstan is a small country located in Central Asia with a surface area of 199,951 km². Moreover, with a population of approximately 7 million, Kyrgyzstan has been identified as a small state due to the fact that small states often face constraints in limited economic, military and diplomatic resources, which affects their foreign policy options.