Esansiyel hipertansiyonda; trombosit agregasyonu, endotel fonksiyonu ve lipid profili üzerine ACE inhibitörü ve imidazolin reseptör antagonistinin etkileri
The Effect of ACE inhibitor and imidazolin reseptor antagonist on platelet aggregation, endothelial function and lipid parameters in the essential hypertension
- Tez No: 88548
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SANİYE ŞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Kardiyoloji, Hematology, Cardiology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Toplumda çok sık görülen ve hayatı tehtid eden tromboembolik komplikasyonlara yol açabilen esansiyel hipertansiyonda, eşlik edebilen hematolojik ve metabolik bazı bozuklukları ve tedavi ile değişimlerini saptamak amacıyla bu çalışma hazırladı. Yaşlan 33-61 arasında değişen 38'i kadın, 13'ü erkek toplam 51 esansiyel hipertansiyonlu olgu ile demografik özellikleri benzer 44 kişilik kontrol olguda trombosit agregasyonu, vWF, fibrinojen ve plazma lipid düzeyleri karşılaştırıldı. Aynca randomize olarak 25 hipertansif olguya bir ACE inhibitörü olan fosinopril ve 26 hipertansif olguya imidazolin-1 reseptör antagonisti olan rilmenidin tedavisi 4 ay uygulanıp, çalışma parametrelerindeki değişim araştırıldı. Hipertansif grupta vWF değerleri kontrol grubuna göre anlamlı yüksek bulundu. Trombosit agregasyon, fibrinojen ve lipid değerlerinde anlamlı farklılık saptanmadı. Hipertansiyonlu olguların korelasyon testlerinde vWF ile kolesterol ve LDL arasında pozitif, fibrinojen ile kolesterol arasında pozitif, trigliserid ile HDL değerleri arasında negatif ilişki saptandı. Bilinen hipertansiyon süreleri ile çalışma parametreleri arasında ilişki bulunmadı. Fosinopril grubunda tedavi sonrası SKB ve DKB değerlerinde anlamlı azalma sağlandı. ADP ve epinefrin ile trombosit agregasyonu değerleri anlamlı azalma gösterdi. HDL değerinde %8.8 oranında anlamlı artış saptandı.Diğer çalışma parametrelerinde anlamlı değişim gözlenmedi. Rilmenidin grubunda tedavi sonrası SKB ve DKB değerlerinde anlamlı azalma sağlandı. vWF, kolesterol ve LDL düzeylerinde anlamlı azalma sağlandı. Diğer çalışma parametrelerinde anlamlı değişim gözlenmedi. 61
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is prepared for; to establish some of the haematological and metabolic disorders that can be accompanied and their changes with treatment in essential hypertension that is seen too much in the population and cause thromboembolic complications, threaten life. Platelet aggregation, vWF, fibrinogen and plasma lipid levels are compared together with 38 women, 13 men, totally 51 cases with essential hypertension (their ages change between 33-61) and 44 control cases demographic peculiarities matched. In addition the change in study parameters was researched after 4 months treatment of fosinopril that is an ACE inhibitor in 25 hypertensive cases and rilmenidin that is an imidazolin-1 receptor antagonist in 26 hypertensive cases. In hypertension group vWF results were found significant high according to control group. Platelet aggregation, fibrinogen and lipid levels showed no significant difference. In correlation tests of hypertension cases, a positive relation between vWF, cholesterol and LDL, also between fibrinogen and cholesterol and a negative relation between trigliserid and HDL were established. There was no relation between known hypertension periods and study parameters. After treatment a significant decrease was secured in SKB and DKB values in fosinopril group. Platelet aggregation induced with ADP and epinephrine showed a significant decrease. A significant increase of %8.8 proportion in HDL value was established. There was no significant change in other study parameters. After treatment a significant decrease was secured in SKB and DKB values in rilmenidin group. Also a significant decrease was secured in vWF, cholesterol and LDL levels. In other parameters no significant changes were seen. 62