Buhârî'nin Kitâbu'l-Kader çerçevesinde kader meselesine yaklaşımı
Destiny in the framework of Buhari's Kitâbu'l-Kader approach to the issue
- Tez No: 885505
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada Buhârî'nin Sahih'indeki“Kitâbü'l-kader”bölümünde yer alan, ondan önce başlayan ve yaşadığı asra da damga vuran kaderle ilgili problemleri incelemeye ve müellifin kendi perspektifinden bu konuya yaklaşımı tespit edilmeye çalışılmıştır. Girişte genel hatlarıyla Buhârî'nin hayatına, öne çıkan eserlerine ve döneminde ortaya çıkan bazı itikâdî meselelere ve bunlara karşı aldığı tutuma değinilmiştir. Birinci bölümde, Buhârî'nin Sahih'ndeki Kitâbü'l-kader bölümünü daha iyi anlamak için İslâm öncesi ve sonrası kader konusu ile ilgili ehl-i kitap ve kelâm ekollerinin görüşleri analtılmaya çalışılmış ancak görüşlerine reddiyede bulunulan itikâdî mezheplerin özellikle Mu'tezile mezhebinin genel olarak tarihi geçmişlerine ve görüşlerine daha yoğun değinilmiştir. İkinci bölümde Buhârî'nin ilgili bölümünün bâb başlıklarında delillendirmeye çalıştığı kelâmî meseleleri inceleme yöntemi tespit edilmeye çalışılmıştır. Daha sonra bâb başlıklarında ve nakledilen hadisler ve âyetlerde tespit edilen meşîet-irâde, kudret, takdir gibi konulara değinilmiştir. Bu konular işlenirken öncelikle Cehmiyye, Mu'tezile ve ehl-i sünnet kelâmcılarının görüşleri aktarılacak ardından bâb başlıkları ve şârihlerin açıklamalarından yola çıkılarak Buhârî'nin bu meselelere yaklaşımı ortaya konulmaya gayret gösterilmiştir. Kitâbü'l-kader; Sahih'in son bölümlerindendir. Buhârî bu bölümde bâb başlıkları ve altında aktardığı âyet ve rivayetler ile ilim, kader, meşîet-irâde, ecel, rızık, kudret ve müslümanlar arasında ihtilafa sebebiyet veren diğer meselelere Buhârî'nin kendi penceresinden bakılarak yaklaşımı ortaya konulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been tried to examine the problems related to fate, which are in the Kitâbü'l-qadar section of Bukhari's Sahih, which started before Bukhari and left its mark on the century he lived in, and to determine the author's approach to this issue from his own perspective. In the introduction, Bukhari's life, his prominent works, some theological issues that emerged during his period and his attitude towards them are mentioned in general terms. In the first chapter, in order to better understand the Kitâbü'l-qadar section in Bukhari's Sahih, the views of the people of the book and theological schools on the subject of fate before and after Islam were tried to be analyzed, but the views of the religious sects whose views were rejected were especially the Mu'tazila sect in general. Their historical background and views are mentioned more intensively. In the second chapter, the method of examining the theological issues that Bukhari tried to prove in the chapter headings of the relevant chapter was tried to be determined. Then, issues such as will, power and discretion, which were identified in the chapter headings and the narrated hadiths and verses, were touched upon. While dealing with these issues, firstly the views of Jahmiyya, Mu'tazila and Ahl al-Sunnah theologians will be conveyed, and then an effort has been made to reveal Bukhari's approach to these issues, based on the chapter headings and the explanations of the commentators. Kitâbü'l-kader; Sahih'in son bölümlerindendir. Buhârî bu bölümde bâb başlıkları ve altında aktardığı âyet ve rivayetler ile ilim, kader, meşîet-irâde, ecel, rızık, kudret ve Müslümanlar arasında ihtilafa sebebiyet veren diğer meslelere de kendi penceresinden bakarak yaklaşımını ortaya konulmaya çalışılacaktır.