Dijital teknolojilerin deneyimsel pazarlama stratejisinde kullanımı: Türkiye'de gerçeklik teknolojileri ve yapay zekâ üzerine bir araştırma
Use of digital technologies in experiential marketing strategy: A research on reality technologies and artificial intelligence in Türkiye
- Tez No: 885504
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Public Relations, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Medya ve İletişim Yönetimi Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Dijital teknolojilerde yaşanan gelişmeler, dijital ve fiziksel ortamlarda gerçekleştirilen tüketici ve marka etkileşimlerinde, daha yoğun bir deneyimi ön plana alan pazarlama iletişimini gerektirmektedir. Tüketicileri akıl, duygu ve fanteziler doğrultusunda karar alan bireyler olarak gören deneyimsel pazarlama, dijital teknolojilerle birlikte daha kişiselleştirilmiş ve zenginleştirilmiş deneyimleri içeren pazarlama stratejisine dönüşmüştür. Bu araştırmada, Türkiye'de dijital deneyimsel pazarlama stratejileri olarak gerçekleştirilen yapay zekâ ve gerçeklik teknolojileri uygulamalarının tespit edilmesi ve bu uygulamaların iki yönlü etkileşim, interaktif içerik, kişiselleştirilmiş içerik sunumu ve duyusal deneyim özellikleri ile ürün ve hizmet deneyimi sağlaması doğrultusunda değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yurt dışındaki dijital deneyimsel pazarlama uygulamalarıyla Türkiye'dekiler arasındaki farklılıkları bulmak, uygulamaları gerçekleştirmenin zorluklarıyla yaratıcılık ve maliyete yönelik avantajlarını belirlemek, uygulamaların kullanımının yaygınlaşması için öneriler ve dijital deneyimsel pazarlama stratejilerinin geleceğine yönelik öngörüler sunmak araştırmanın diğer amaçlarını oluşturmaktadır. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı çalışmada, Türkiye'de gerçeklik teknolojileri ve yapay zekâ alanında faaliyet gösteren 10 üst düzey yetkili ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonucuna göre; Türkiye'de, duyusal deneyimle ürün ve hizmet deneyimini sürükleyici bir şekilde yaşatan sanal gerçeklik uygulamaları, kişiselleştirilmiş ve etkileşimli içeriği ön plana çıkaran artırılmış gerçeklik uygulamaları, yaratıcı içerik üretimini ve sohbet robotlarıyla marka tüketici etkileşimini sağlayan yapay zekâ uygulamaları dijital deneyimsel pazarlama amacıyla etkin bir şekilde kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Developments in digital technologies require marketing communications that prioritize a more intense experience in consumer and brand interactions in digital and physical environments. Experiential marketing, which sees consumers as individuals who make decisions in line with their minds, emotions and fantasies, has turned into a marketing strategy that includes more personalized and enriched experiences with digital technologies. In this research, it is aimed to identify the applications of artificial intelligence and reality technologies implemented as digital experiential marketing strategies in Türkiye and to evaluate these applications in terms of providing product and service experience with two-way interaction, interactive content, personalized content presentation and sensory experience features. Other aims of the research are to find the differences between digital experiential marketing applications abroad and those in Türkiye, to determine the difficulties of implementing the applications and their advantages regarding creativity and cost, to make suggestions for the widespread use of the applications and to provide predictions for the future of digital experiential marketing strategies. In the study, where qualitative research method was used, in-depth interviews were conducted with 10 senior officials operating in the field of reality technologies and artificial intelligence in Türkiye. According to the results of the research; In Türkiye, virtual reality applications that provide an immersive experience of products and services through sensory experience, augmented reality applications that highlight personalized and interactive content, artificial intelligence applications that enable creative content production and brand consumer interaction with chatbots are effectively used for digital experiential marketing purposes.