Topolojik yarımetallerin lineer olmayan optik özelliklerinin incelenmesi
An investigation on nonlinear optical properties of topological semimetals
  1. Tez No: 885522
  2. Yazar: HELDA ALOMEARE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT NUTKU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Topolojik malzemeler bant yapıları ve yüzeylerindeki Fermi yayları nedeniyle son yıllarda ilgi odağı haline gelmiştir. Bu malzemelerin elektromanyetik dalgalarla etkileşimleri oldukça ilgi çekicidir ve özellikle yeni fotonik cihazların geliştirilmesinde önemli uygulamalara yol açma potansiyeline sahiptir. Bu çalışmada topolojik Weyl yarımetalinin nonlineer özelliklerini belirlemek için Kerr ve Faraday rotasyonları kullanılmıştır. Bulgularımız, dalga çözümlerinin, topolojik Weyl yarımetallerine dayanan fotonik cihazların tasarımı ve optimizasyonu için önemli olabileceğini ortaya çıkarmaktadır. Laser yayılımı için gerekli olan tekillik koşulları, dalgaboyuna ve ışığın geliş açısına bağlı olarak incelenmiştir. Tekillik koşullarının, Weyl düğümleri arasındaki mesafeye bağlı olarak kesikli değerler için sağlandığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Topological materials have become a focal point of interest in recent years due to their band structures and Fermi arcs at their surfaces. The interactions of these materials with electromagnetic waves are particularly interesting and have the potential to lead to significant applications, especially in the development of new photonic devices. In this study, Kerr and Faraday rotations have been used to determine the nonlinear properties of topological Weyl semimetals. Our findings reveal that wave solutions could be important for the design and optimization of photonic devices based on topological Weyl semimetals. The singularity conditions required for laser emission have been examined based on the wavelength and the angle of incidence of the light. It has been shown that the singularity conditions are satisfied for discrete values depending on the distance between Weyl nodes.