İnsansız hava aracı sistemleri kullanılarak kıyı alanlarında ecrimisil tazminatı tespiti
Determination of mesne profits using unmanned aerial vehicle systems in coast areas
- Tez No: 885525
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYLAN ÖCALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geomatik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Günümüzde özellikle Turizm Bölgelerindeki kıyı alanları, ticari faaliyet ve özel kullanım gibi çeşitli nedenlerle işgal edilmektedir. Tez çalışmamda bu işgallerin önlenebilmesi amacıyla idarelerce neler yapıldığı, hangi yasa ve yönetmeliklerin kullanıldığı, işlemlerin hukuki boyutu, yapılan işlemlerde haritacılığın yeri, işgallerin tespitinde kullanılan ölçme yöntemleri ve diğer dikkate alınan hususlar anlatılmaktadır. İşgalcilerin tespiti ve kendilerine gönderilmek üzere hazırlanan ecrimisil tazminatlarının hangi süreçler sonucunda hazırlandığı ve bu süreçlerdeki adımlar anlatılırken Muğla İli örnek gösterilmiştir. Ülkemizde Muğla İli yüzölçümünün büyüklüğü, korunan alan sayısının fazlalığı ve gerek turizm gerek tarım potansiyelinden ötürü işgalcinin en yoğun olduğu şehirlerden biridir. Bu nedenle ecrimisil tazminatının hazırlanabilmesi için farklı sorumluluk sahalarından ötürü farklı disiplinlerle bir arada çalışmanın gerekliliği ve insansız hava aracı sistemlerinin bu çalışmalardaki rolü anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today coastal areas, especially in tourist regions, are being occupied for various reasons such as commercial activities or private use. Prevention of those occupancies of premises and determination of the necessary compensation amount are among the fundamental duties of the state. This master's thesis explores the activities of local administrations, delving into the applicable laws and regulations, analyzing the legal aspects of their actions. Additionally, it investigates the authorities and responsibilities of survey engineers in these endeavors, along with their professional duties. The thesis further examines the measurement systems employed for detecting occupancies, considering various points of importance. Practical examples are used to illustrate and analyze these aspects. In elucidating the methods for detecting occupants and the procedures for calculating mesne profits to address these occupants, this study designates the Muğla province as the pilot region and case study. Muğla, known for its vibrant tourism activities across numerous coastal regions, provides a fitting context to examine the necessary steps taken during these processes. Due to several reasons such as its extensive land area, numerous conservation areas, and its significant potential for both tourism and agriculture industries Muğla province is one of the regions that are most intensely occupied. Given these circumstances, it becomes imperative to employ efficient, productive, rapid, and technological solutions for detecting mesne profits in this province, where land occupancies are highly prevalent. In these service processes, which require interdisciplinary collaboration due to various areas of authority and responsibility, the knowledge, skills, and efficiency of survey engineers play a significant role. In recent years in the surveying field in which multifaceted practices are employed, unmanned aerial vehicles have been used efficiently alongside various other measurement sensors and methods. With this research, the role of unmanned aerial vehicle systems in determining the mesne profits that occur due to occupancies in coastal regions within Muğla province is explained comparatively with practical examples technically and juristically.