Alman İmparatorluğu'nun Osmanlı Devleti üzerindeki askeri ve ekonomik etkisi (1878-1914)
The military and economic influence of the German Empire on the Ottoman Empire (1878-1914)
  1. Tez No: 885530
  2. Yazar: YUNUS BALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Prusya Krallığı ve onun ardılı Alman İmparatorluğu, Avrupa siyasetinde XIX. yüzyılla beraber etkinliğini gösterdi. Avrupa'nın sanayileşmiş ülkeleri arasındaki rekabete geç giren Almanlar, ekonomik yayılma sahası bulmakta güçlük çekince doğuya, Osmanlı Devleti topraklarında nüfuz elde etmeye çalıştı. Osmanlı Devleti, tarihsel sürecinde başta askeri alanda reform denemeleri yaptı fakat başarılı olamadı. Prusya'nın askeri üstünlüğü kanıtlanınca Osmanlı Devleti yöneticileri de Alman askeri başarılarına kayıtsız kalmadı ve XIX. yüzyılla beraber askeri yeniliklerde Almanlardan destek aldı. Rusların Panslavizm politikasını etkin kullanması sonucu 1877-1878 Osmanlı- Rus savaşı çıktı ve Osmanlı Devleti ağır bir yenilgi aldı. Rusya'nın kazanımını azaltmak ve Osmanlı Devleti'nin Rusya etkisine girmesini engellemek için 1878'de Berlin Kongresi toplandı. 1878 ile Osmanlı toprak bütünlüğünü savunan İngilizler bu politikalarını terk ettiler. Bismarck'ın Rusları karşısına almamak için Osmanlı aleyhine yürüttüğü politika istifa etmesiyle tersine döndü ve Alman-Osmanlı yakınlaşması başladı. Çeşitli askeri malzeme ve demiryolu ihaleleri elde ettiler. Yakındoğu'da, batılı devletler arasındaki nüfuz mücadelesi demiryolu ve ticaret yolu ekseninde artarak ilerleyerek ülkeleri kutuplaştırmaya başladı. Çalışmanın birinci bölümünde Alman İmparatorluğu'nun kuruluş süreci ele alındı. İkinci bölümde Osmanlı Devleti-Alman İmparatorluğu askeri ilişkileri ve üçüncü bölümde ekonomik ilişkileri ele alındı. İki devlet XIX. yüzyıl son çeyreği ve XX. yüzyıl başında birbirine zaruri olarak yakınlaştıysa da Alman etkisi Osmanlı topraklarında kalıcı olmadı. Çalışmada Osmanlı arşiv kaynaklarıyla beraber ağırlıkla Alman arşiv kaynakları kullanılmıştır. Kronolojik ilerlenmiş ve 1878-1914 yılları baz alınarak sonuca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Kingdom of Prussia and its successor, the German Empire, manifested their influence in European politics alongside the 19th century. Joining the competition among Europe's industrialized nations later, the Germans encountered difficulties in finding economic expansion areas and thus sought to gain influence in the Ottoman Empire's territories to the east. Throughout its historical trajectory, the Ottoman Empire initiated attempts at reforms primarily in the military sphere, but these endeavors did not yield success. As Prussia's military superiority became evident, Ottoman leaders took notice of German military achievements. Consequently, in the 19th century, the Ottoman Empire sought support from the Germans for military innovations. Due to Russia's adept utilization of Pan-Slavism, the Ottoman-Russian War of 1877-1878 ensued, leading to a significant defeat for the Ottoman Empire. In order to mitigate Russia's gains and prevent the Ottoman Empire from falling under Russian influence, the Berlin Congress was convened in 1878. However, the British, who initially championed Ottoman territorial integrity, abandoned these policies by 1878. Bismarck's policies, which initially opposed the Ottomans to avoid antagonizing Russia, reversed after his resignation, marking the beginning of closer ties between Germany and the Ottoman Empire. Various military supplies and railway contracts were secured. In the Near East, the struggle for influence among Western powers escalated, polarizing nations along railway and trade routes. The first section of this study addresses the establishment of the German Empire. The second section explores the military relations between the Ottoman Empire and the German Empire, while the third section delves into their economic relations. Although the two states inevitably drew closer to each other in the final quarter of the 19th century and the early 20th century, German influence did not endure permanently within Ottoman territories. The study predominantly relies on Ottoman archival sources alongside German archival materials. The progression is chronological, with a focus on the years 1878-1914, leading to the conclusion.