AB ülkeleri ve Türkiye'nin taşıma modları açısından değerlendirilmesi
Evaluation of EU countries and Turkiye in terms of transportation modes
  1. Tez No: 885531
  2. Yazar: İREM KARCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY BAŞARIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Uluslararası Ticaret, Transportation, International Trade
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye ve seçilmiş AB ülkeleri olan Almanya, Fransa, İtalya, Hollanda İrlanda, İspanya'nın taşımacılık modları kullanımlarını 1990-2021 yılları itibariyle değerlendirmektir. Çalışmada ikincil veriler kullanılarak karşılaştırılmalı analiz yapılmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde uluslararası ticaret kavramı ve uluslararası ticaret teorileri, taşıyıcının türüne göre ve taşımanın türüne göre taşımacılık türleri, Lojistik Performans Endeksi açıklanmıştır ve ilgili alan taraması yapılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise Türkiye, Almanya, Fransa, İtalya, Hollanda, İrlanda ve İspanya'nın genel ekonomik görünümü anlatılmıştır ve bu ülkelerin 1990-2021 yılları arasındaki karayolu, havayolu ve demiryolu taşımacılık performansları grafik yardımıyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this search is to evaluate the transportation mode utilization of Turkiye and selected EU countries, namely Germany, France, Italy, the Netherlands, Ireland and Spain, for the years 1990-2021. In the study, a comparative analysis was made using secondary data. In the first part of the study, the concept of international trade and international trade theories, transportation types according to the type of carrier and the type of transportation Logistics Performance Index is explained and the related literature review is made. In the second part of the study, the general economic outlook of Turkiye, Germany, France, Italy, the Netherlands, Ireland and Spain is explained and the road, air and rail transportation performances of these countries between 1990-2021 are analyzed with the help of graphs.