Duygusal zekâ ve kontrol odağının öz yeterlilik ve girişimcilik niyeti üzerine etkisi
The effect of emotional intelligence and locus of control on self-efficacy and entrepreneurial intention
  1. Tez No: 885533
  2. Yazar: ÜMİT BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT ERAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma, duygusal zekâ, kontrol odağı, öz yeterlilik ve girişimcilik niyeti arasındaki ilişkileri incelemektedir. Çalışmanın amacı, söz konusu ilişkilerin anlaşılmasına ve bu alandaki literatüre katkıda bulunmaktır. Gebze Teknik Üniversitesi'nde çeşitli bölümlerden seçilen 375 lisans öğrencisi üzerinde yürütülen araştırmada, katılımcıların duygusal zekâ, kontrol odağı, öz yeterlilik ve girişimcilik niyetine ilişkin algılarını ölçmek amacıyla literatürden seçilen ölçekler kullanılarak hazırlanan anketler kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analizler, duygusal zekâ ile öz yeterlilik arasında güçlü ve pozitif bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Yani, duygusal zekâsı yüksek olan bireylerin, öz yeterlilik algılarının da daha güçlü olduğu görülmektedir. Benzer şekilde, kontrol odağı ile öz yeterlilik arasındaki ilişki de pozitif ve anlamlıdır, bu da kontrol odağına sahip bireylerin öz yeterlilik düzeylerinin daha yüksek olduğunu göstermektedir. Duygusal zekâ, kontrol odağı ve öz yeterliliğin girişimcilik niyeti üzerindeki etkilerini inceleyen bulgular, duygusal zekâ ve öz yeterliliğin girişimcilik niyeti ile pozitif ve anlamlı bir ilişki içinde olduğunu göstermektedir. Öte yandan kontrol odağı ile girişimcilik niyeti arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Yani, kontrol odağının girişimcilik niyeti üzerindeki etkisi belirgin değildir. Araştırma kapsamında oluşturulan beş hipotezden dördü kabul edilmiş, biri kabul edilmemiştir. Bu araştırmanın sonuçları, benzer konulardaki gelecekteki araştırmalara ve alan yazınına önemli katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This research examines the relationships between emotional intelligence, locus of control, self-efficacy, and entrepreneurial intention. The aim of the study is to understand these relationships and contribute to the literature in this field. In the research conducted on 375 undergraduate students selected from various departments at Gebze Technical University, surveys prepared using scales selected from the literature were used to measure participants' perceptions of emotional intelligence, locus of control, self-efficacy, and entrepreneurial intention. The data obtained were analyzed using the SPSS package program. The analyses reveal a strong and positive relationship between emotional intelligence and self-efficacy. That is, individuals with high emotional intelligence also tend to have stronger perceptions of self-efficacy. Similarly, the relationship between locus of control and self-efficacy is positive and significant, indicating that individuals with a locus of control also have higher levels of self-efficacy. Findings examining the effects of emotional intelligence, locus of control, and self-efficacy on entrepreneurial intention indicate a positive and significant relationship between emotional intelligence and self-efficacy with entrepreneurial intention. However, no significant relationship was found between locus of control and entrepreneurial intention. Thus, the impact of locus of control on entrepreneurial intention is not significant. Four out of the five hypotheses created in the scope of the research were accepted, while one was not. The results of this research will provide important contributions to future research and literature in similar subjects.