Kadınların boş zaman aktivitelerinde cinsiyetleşmiş alanları tercih etme sebeplerinin yaşam tatmini ve boş zaman tatmini açısından incelenmesi: Ankara ili örneği
Example of examining the reasons for women's preference for gendered spaces in their leisure activities in terms of life satisfaction and leisure time satisfaction: Ankara province example
- Tez No: 885541
- Danışmanlar: PROF. DR. AKYAY UYGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırma, kadınların boş zaman aktivitelerinde cinsiyetleşmiş alanları tercih etme sebeplerinin yaşam tatmini üzerindeki etkilerini incelemektedir. Araştırma, Ankara ilinde yaşayan ve farklı demografik özelliklere sahip kadınlar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın temel amacı, kadınların neden cinsiyetleşmiş alanları tercih ettiklerini anlamak ve bu tercihlerin yaşam tatmini üzerindeki olumlu veya olumsuz etkilerini ortaya koymaktır. Araştırma kapsamında, anket yöntemi kullanılarak veriler toplanmış ve istatistiksel analizler yapılmıştır. Bu araştırmanın örneklemi, Ankara ilinde yaşayan farklı demografik özelliklere sahip kadınlardan oluşmaktadır. Örneklem, farklı yaş gruplarını, eğitim seviyelerini, meslek gruplarını ve sosyoekonomik düzeyleri temsil edecek şekilde seçilmiştir. Araştırmanın katılımcıları, rastgele örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenmiş ve anket yöntemi ile veriler toplanmıştır. Araştırmaya örneklem detaylarına uyan 399 kişi dahil edilmiştir. Araştırmanın veri toplama araçları kişisel bilgi formu, cinsiyetleşmiş alanları tercih etme ölçeği, boş zaman tatmini ölçeği ve yaşam tatmini ölçeğinden oluşmaktadır. Bulgular, kadınların cinsiyetleşmiş alanları tercih etmelerinin temel sebeplerinin güvenlik, rahatlık, sosyal destek ve toplumsal normlara uyum gibi faktörler olduğunu göstermektedir. Ayrıca, bu tercihlerin yaşam tatmini üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu, cinsiyetleşmiş alanları tercih eden kadınların genel olarak daha yüksek yaşam tatmini bildirdikleri tespit edilmiştir. Araştırma bulguları, kadınların güvenli ve destekleyici ortamlar arayışında olduklarını ve bu tür alanların onların sosyal etkileşimlerini artırarak yaşam tatminlerini olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Sonuç olarak, kadınların yaşam tatminlerini artırmak amacıyla cinsiyetleşmiş alanların sayısının ve kalitesinin artırılması gerektiği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research examines the effects of women's reasons for choosing gendered spaces in their leisure activities on life satisfaction. The research was conducted on women living in Ankara and having different demographic characteristics. The main purpose of the research is to understand why women prefer gendered spaces and to reveal the positive or negative effects of these preferences on life satisfaction. Within the scope of the research, data was collected using the survey method and statistical analyzes were performed. The sample of this research consists of women with different demographic characteristics living in Ankara. The sample was selected to represent different age groups, education levels, occupational groups and socioeconomic levels. The participants of the study were determined using the random sampling method and data were collected by the survey method. 399 people who met the sample details were included in the research. The data collection tools of the research consist of a personal information form, gendered areas preference scale, leisure time satisfaction scale and life satisfaction scale. Findings show that the main reasons why women prefer gendered spaces are factors such as safety, comfort, social support and compliance with social norms. It has also been found that these preferences have a significant impact on life satisfaction, with women who prefer gendered spaces reporting higher life satisfaction overall. Research findings show that women seek safe and supportive environments and that such spaces positively affect their life satisfaction by increasing their social interactions. As a result, it is emphasized that the number and quality of gendered spaces should be increased in order to increase women's life satisfaction.