Pandemi döneminde kadın öğretmenlerin serbest zaman deneyimleri: Isparta ili örneği
Leisure time experiences of women teachers during the pandemic process: Example of Isparta province
- Tez No: 703874
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ ERTÜZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, Serbest zaman teorisi temel alınarak kadın öğretmenlerin pandemi sürecinde yaşadığı serbest zaman deneyimlerini, kadın öğretmenlerin anlatımları üzerinden, tartışmayı ve değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma amaçlı örnekleme yöntemi ve veri doygunluğuna ulaşma yöntemleri kullanılarak, Isparta ilinde yaşayan 22 kadın öğretmen ile pandemi sürecinde gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada, Isparta' da yaşayan kadın öğretmenlerin pandemi sürecinde yaşadıkları serbest zaman deneyimleri detaylı bir şekilde incelendiğinden nitel araştırma yöntemi ve fenomolojik yaklaşım kullanılmıştır. Fenomenolojik desende veriler görüşme yöntemi ile toplanır. Ayrıca görüşmeler sonucu oluşan temalar çerçevesinde elde edilen bulgular açıklanır ve yorumlanır (Yıldırım ve Şimşek 2013). Bu doğrultuda çalışmada dört tane tema belirlenmiştir. Çalışmada belirlediğimiz temalar, ilk olarak 'cinsiyet normları ve serbest zaman etkinlikleri', ikinci olarak öğretmen kadınların yaptıkları 'en yaygın serbest zaman etkinlikleri', üçüncü olarak 'algılanan engeller' ve dördüncü olarak 'temel güdüleyicilerdir'. Pandemi sürecinde kadın öğretmenler ev içinde yeni bir düzene geçmişlerdir. Ev içindeki sorumluluk, yalnızlık, birbirinin tekrarı günler, dışarı çıkamamanın verdiği sıkıntı, yemek miktarının ve ev işlerinin artması, online dersler ile evdeki sorumlulukların çakışması genel olarak sürecin zorluklarla geçmesine sebep olmuştur. Kadınlar bu süreçte sorumlulukların yarattığı engeller, kadın olmanın verdiği öncelikler, ihtiyaçtan ya da keyif duygusundan kaynaklanan motivasyon etkileri eşliğinde serbest zaman aktivitelerinde bulunmuştur. Bu durumda eğitim düzeylerinin yüksek olup zamanı doğru kullanmayı biliyor olmalarının büyük etkisi vardır. Bu çalışma, Isparta ili özelindeki öğretmen grubu üzerinde yapılmıştır. Bu süreçte bu tarz çalışmaların az olduğu farkedilmiş ve farklı örneklem gruplarında nitel çalışmalar yapılarak, araştırma sonuçlarının desteklenmesi gerekmektedir. Pandemi sürecinde mesleklerin serbest zaman etkinlikleri üzerine etkilerini inceleyen nicel ve nitel çalışmalar yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Based on the Leisure theory, this study aims to discuss and evaluate the leisure experiences of women teachers during the pandemic, through the narratives of women teachers.The research was carried out with 22 female teachers living in Isparta during the pandemic process, using the sampling method and data saturation methods. In this study, qualitative research method and phenomenological approach were used, since the leisure experiences of female teachers living in Isparta during the pandemic were examined in detail. In the phenomenological design, data are collected by interview method. In addition, the findings obtained within the framework of the themes formed as a result of the interviews are explained and interpreted (Yıldırım and Şimşek 2013). In this direction, four themes were determined in the study. The themes we identified in the study are, firstly, 'gender norms and leisure activities', secondly, 'the most common leisure time activities' that teacher women do, thirdly, 'perceived barriers' and fourthly, 'main motivators'. During the pandemic process, female teachers have moved to a new order at home. Responsibility at home, loneliness, repetitive days, the trouble of not being able to go out, the increase in the amount of food and housework, the overlapping of online lessons and responsibilities at home caused the process to pass with difficulties in general. In this process, women engaged in leisure activities accompanied by the obstacles created by their responsibilities, the priorities of being a woman, the motivational effects stemming from the need or the feeling of pleasure. In this case, the fact that their education level is high and they know how to use time correctly has a great effect. This study was carried out on a group of teachers in Isparta province. In this process, it has been noticed that such studies are scarce, and the results of the research should be supported by conducting qualitative studies in different sample groups. It may be recommended to conduct quantitative and qualitative studies examining the effects of occupations on leisure time activities during the pandemic process.