Zeytin yetiştiriciliği, üretim maliyeti ve sanayide kullanımı: Türkiye ve dünya perspektifi
Olive cultivation, production cost and industrial use: Turkey and world perspective
- Tez No: 885549
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜSLÜME NARİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada zeytin sektörü geniş bir bakış açısıyla ele alınarak, Türkiye ve Dünya genelindeki durum incelenmiştir. Zeytin yetiştiriciliği, üretim maliyetleri ve endüstriyel kullanımı kapsayarak sektörün ekonomik, tarımsal ve endüstriyel boyutları değerlendirilmiştir. Tezin başlangıcında, zeytin yetiştiriciliğinin tarihçesini ve dünya genelindeki önemini vurgulayarak genel bir bakış sunulmuştur. Ardından, zeytinin üretim maliyetleri aktarılmış, son kısımda da Türkiye ve Dünya zeytin ve zeytinyağı üretimi ve dış ticareti konusunda bilgiler verilmiştir. Üretim maliyeti boyutunda zeytin yetiştiriciliği ve zeytinyağı üretimindeki maliyet faktörleri detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Tarımsal girdi maliyetleri, işgücü, sulama sistemleri, gübre kullanımı gibi unsurlar incelenerek sektördeki ekonomik dinamikler ortaya konulmuştur. Sanayide kullanım bölümünde, zeytinin endüstriyel alanlarda nasıl kullanıldığı ve bu kullanımın ekonomik etkileri incelenmiştir. Zeytinin sadece gıda endüstrisinde değil, aynı zamanda sağlık, kozmetik ve sanatsal sektörlerdeki kullanımı üzerinde durulmuştur. Sonuç bölümünde ise, çalışmanın bulguları özetlenerek zeytin yetiştiriciliği, üretim maliyeti ve endüstriyel kullanımının Türkiye ve dünya ekonomileri üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Ayrıca, sektördeki potansiyel gelişim alanları ve politika önerileri tartışılmış, Türkiye' de sağlanan destekler ve kooperatifler ile birlikler incelenmiş, zeytin sektörünün sürdürülebilir büyümesi için öneriler sunulmuştur. Bu çalışma zeytinin tarımsal, ekonomik ve endüstriyel bağlamda kapsamlı bir analizini sunarak, sektörün önemini vurgular ve ilgili paydaşlara yönelik stratejik bilgiler sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the olive sector was examined from a broad perspective and the situation in Türkiye and the world was analyzed. The econımic, agricultural and industrial dimensions of the sector, including olive cultivation, production costs and industrial use were evaluated. At the beginning of the thesis, an overview is presented, emphasizing the history of olive cultivation and its importance around the world. Then, the production costs of olives were explained and in the last part, information was given about Türkiye and the World olive and olive oil production and foreign trade. In the production cost dimension, cost factors in olive cultivation and olive oil production were analyzed in detail. Economic dynamics in the sector are revealed by examining factors such as agricultural input costs, labor force, irrigation systems and fertilizer use. In the industrial use section, how olives are used in industrial areas and the economic effects of this use are examined. The use of olives not only in the food industry but also in the health, cosmetic and artistic sectors is emphasized. In the conclusion section, the findings of the study are summarized and the effects of olive cultivation, production cost and industrial use on Türkiye and the world economies are evaluated. Additionally, potential development areas and policy recommendations in the sector were discussed, the supports provided in Türkiye and the cooperatives and unions were examined and suggestions were presented for the sustainable growth of the olive sector. This study provides a comprehensive analysis of olives in an agricultural, economic and industrial context, emphasizing the importance of the sector and providing strategic information for relevant stakeholders.