Artırılmış gerçeklik ile kullanıcıların yaşadığı şehri oyun alanına çeviren konsept oyun tasarımı
Concept game design that turns the city where users live into a playground with augmented reality
- Tez No: 885550
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERRA ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Artırılmış gerçeklik (AR), cihazların nesne tanıma özelliğini kullanarak ses, fotoğraf, video, grafik veya GPS gibi sanal nesnelerin 3 boyutlu gerçek görüntülerini canlandıran ve duyusal veriler sayesinde bu animasyonları gerçek dünya ortamıyla birleştirebilen ileri teknolojidir. Bu kavram, bilgisayarlar veya mobil cihazlardaki gerekli uygulamaları kullanarak, gerçek hayatta olmayan bir nesnenin veya olayın sanal ortamda yaşanıyormuş gibi görünmesini sağlamaktadır. Bu tez çalışması City Guardians (CG) adı verilen, içinde bir hikâye barındıran tek ve çoklu oyunculu, geliştirilebilir bir oyun tasarımıdır. Bu çalışmada tasarlanan oyun modelinde AR teknolojik akıllı saat ve artırılmış gerçeklik gözlükleri kullanılmıştır. Kullanıcıya bilgi ve destek sağlaması açısından oyun kartları tasarlanmıştır. AR, bilgisayar ortamındaki kullanılabilir araçların (ses, görüntü, video vb. gibi) içinde yaşadığımız gerçek dünyaya adapte edilmesidir. Bu tezde tasarlanan konsept oyun modelinde, AR teknolojik (akıllı) cihazlar aracılığıyla yaşayan şehrin bir oyun alanına dönüştürülmesi amaçlanmaktadır. Oyun içerisinde sokaklar mahalleleri, mahalleler semtleri, semtler de şehirleri oluşturmaktadır. Bu tezin genel amacı insanları fiziksel aktiviteye teşvik etmektir. Tezin ana fikri her bir oyuncunun kendi yaşadığı bölgeyi bir oyun alanına çevirip diğer oyuncularla etkileşim içinde olması şeklindedir. Bu çalışma, oyuncuları yaşadıkları şehrin sokaklarına taşıması açısından önemlidir. Bu sayede evlerinde ekran başında sanal uygulamalar ile kısmen daha hareketsiz bir ortamda vakit geçiren kullanıcılar, zihinsel ve bedensel aktivitelerini daha işlevsel kullanabilecekleri bir ortama taşınmış olacaklardır. Bu tez, sokaktan, mahalleye ve şehre, şehirden bölge-ülke ve ülkelere genişleyebilen, yeni görevler eklenebilen konsept bir oyun tasarımıdır. Bu oyunda oyuncular karşılıklı olarak yaşadıkları şehri (sokak, mahalle gibi genişleyebilen bir alanda) ele geçirmeye çalışmaktadır. Bu çalışma oyun mekanikleri ve oyun senaryosu bağlamında; mobil, masaüstü gibi farklı platformlara da uyarlanabilir ve geliştirilmeye açık bir çalışmadır. Her yaş kitlesi için uyarlanabilmekte, kart ve karakter tasarımı yapılabilmektedir. Bu tez, tasarım tabanlı bir araştırma olup tarama modeli ile yürütülen nitel bir çalışmadır. Araştırma boyunca AR teknolojisine ilişkin yayınlar ve bu teknoloji kullanılarak tasarlanan dijital oyunlara ilişkin kaynaklar taranmış, çalışma konusu ile ilgili yayınlar incelenmiş ve tezde kullanılmak üzere gerekli atıflar yapılmıştır. Oyun karakterleri ve oyunda kullanılan ekipmanlar araştırmacı tarafından tasarlanmıştır. Bu oyun elementlerinin geliştirilmesi aşamasında yapay zekâ teknolojisinden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Augmented Reality (AR) is an advanced technology that uses the object recognition of devices to animate real 3D images of virtual objects such as audio, photos, video, graphics or GPS, and combines these animations with the real-world environment through sensory data. This concept enables an object or event that does not exist in real life to appear as if it is happening in a virtual environment, using the necessary applications on computers or mobile devices. As AR is the adaptation of computerized tools such as audio, images, and videos, creating game models that transform the living city into a playground through smart devices with AR has become an essential need and irresistible outcome. Hence, this thesis consists of a developable game design for single and multiple players with a story called City Guardians (CG). AR-technology smartwatches and glasses are used in the game design. Game cards are designed to provide support and information to the user. In the game, streets form neighborhoods, neighborhoods become districts, and districts create cities. Each player turns his or her neighborhood into a playground and interacts with other players. This conceptual game design can expand from small villages to big cities. Players mutually try to take over and expand the city they live in, and new missions will be added gradually. Cards and characters are customizable. This game can be adapted to both mobile and desktop devices. It is suitable for children of all ages. The main goal of this paper is to encourage people to use their mental faculties and physical activities much more effectively and functionally instead of spending so many hours in front of screens without even moving. This thesis is a design-based research and qualitative study conducted with the scanning model. A variety of resources on AR and digital games that use AR are examined in this paper. Game characters and the equipment used in the game were designed by the researcher. Artificial intelligence technology was utilized in the development of these game elements.