Ortaöğretim 12. sınıf öğrencilerinin açık öğretim lisesine geçişleri üzerine nitel bir araştırma
A qualitative research on the transition of 12th grade students to distance education high school
- Tez No: 885558
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetçiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaöğretime giden 12. sınıf öğrencilerinin açık öğretim lisesine geçişlerini incelemek ve öğrencilerin açık lise hakkındaki görüşlerini tespit etmektir. Bu amaç doğrultusunda hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formunda yer alan sorulara verilen yanıtlar doğrultusunda öğrencilerin açık öğretim lisesine geçiş süreçleri hakkında detaylı bilgi elde edilmeye çalışılmıştır. Araştırmaya açık öğretim lisesine giden 30 12. sınıf öğrencisi katılmıştır. Araştırmada öğrenci görüşlerini tespit etmek için nitel araştırma yöntemleri arasında yer alan fenomenolojik araştırma deseninden faydalanılmıştır. Yapılan içerik analizi sonucunda öğrencilerin yarı yapılandırılmış görüşme formuna verdikleri cevaplar doğrultusunda öğrencilerin açık liseye geçme nedenleri; zaman tasarrufu, üniversite sınavına hazırlanmak, çevre etkisi, rahatlık, devamsızlık, rahat ders çalışma ve arkadaş etkisi olarak tespit edilmiştir. Öğrenciler aynı zamanda açık lisenin avantajlarını; derse çalışmaya ayrılan zaman, zaman tasarrufu, kredi sistemi, online sınavlar ve bireysellik olarak tespit edilmiştir. Açık lisenin dezavantajları ise plansızlık, rahat olması, yardım alma sorunu, derslerin verimsiz geçmesi, yönlendirme ve sosyalleşme olarak tespit edilmiştir. Öğrenciler açık lisenin temel sorunlarına ilişkin olarak sınıf geçme sistemi, sınav sistemi, öz disiplin, planlı çalışma, motivasyon kaybı, rehberlik hizmetleri yetersiz olduğunu belirtmişlerdir. Açık lisenin öğrencilerin eğitim hayatına olan etkisine bakıldığında ise öğrencilerin sorumluluk duygularını geliştirdiği, hedeflerini yükselttiği, akademik başarılarını artırdığı ve beklentilerinin artmasına katkı sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the transition of 12th grade students to open high school and to determine the opinions of students about open high school. In line with the answers given to the questions in the semi-structured interview form prepared for this purpose, detailed information was tried to be obtained about the transition processes of the students to the open education high school. 30 12th grade students attending open education high schools participated in the study. In the study, phenomenological research design, which is among the qualitative research methods, was used to determine the opinions of the students. As a result of the content analysis, in line with the answers given by the students to the semi-structured interview form, the reasons for the students to switch to open high school; time saving, preparing for university exams, environmental effect, comfort, absenteeism, comfortable studying and friend effect. Students can also learn about the advantages of open high school; The time allocated to studying has been determined as time saving, credit system, online exams and individuality. The disadvantages of open high school were determined as lack of planning, being comfortable, problem of getting help, inefficient lessons, orientation and socialization. Regarding the main problems of the open high school, the students stated that the grade passing system, examination system, self-discipline, planned work, loss of motivation, and guidance services were insufficient. When the effect of open high school on students' education life is examined, it has been determined that it improves students' sense of responsibility, increases their goals, increases their academic success and contributes to increasing their expectations.