14 Mayıs 2023 genel seçimlerinde yeni medyanın Z Kuşağının oy verme davranışına etkileri: YouTube Babala Tv Mevzular Açık Mikrofon örneği
The impact of new media on generation Z's voting behavoir in the May 14, 2023 General Elections: The case of YouTube Babala TV Mevzular Açık Mikrofon
- Tez No: 885565
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTÜL TAMER TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Geçmişten günümüze yaşadığı devinimlerle birlikte toplumsal yaşamı derinden etkileyen medya araçları bir güç ve iktidar kaynağı unsuru olmuştur. Güç ve iktidar alanını muhafaza etmek, pekiştirmek isteyen siyaset kurumu ise medyayı en etkin şekilde kullanmanın yollarını aramıştır. Demokratik rejimlerin ortaya çıkması, yaygınlaşması ve gelişmesiyle birlikte medya araçları kitlelere nüfuz etme noktasında merkezi bir konuma sahip olmuştur. 20. yüzyılın sonlarından itibaren ise toplumsal yaşamın her alanına nüfuz eden yeni medya teknolojileri kendine has özellikleri ve formatıyla siyasi faaliyetlerin giderek yoğunlaştığı bir alan haline gelmiştir. Özellikle dijital yerli olan genç kuşakların ağırlıklı olarak kullandığı yeni medya ortamları, genç seçmenlere ulaşmak isteyen siyasi aktörlerin kazanım elde etmek için aktif olarak kullanmak ve faydalanmak istedikleri alanlar olarak ön plana çıkmaktadır. Bu yönüyle yeni medyanın genç seçmenin oy verme kanaatlerinin şekillenmesindeki etkilerini ortaya koymayı amaçlayan tez çalışmasında Z Kuşağı üyesi olan 18 kişiyle derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Çalışmada bahsi geçen medya etkileri 14 Mayıs 2023 genel seçimlerinde dijital bir kamusal alan olarak ön plana çıkan Babala Tv Mevzular Açık Mikrofon Programı özelinde ele alınmıştır. Elde edilmesi planlanan bulguların daha nitelikli bir yapıda olması amaçlandığı için katılımcılar medya okur-yazarı olduğu varsayılan iletişim fakültesinde öğrenim görmüş olan Z Kuşağı üyeleriyle gerçekleştirilmiştir. Çalışmada katılımcıların geleneksel medya ve yeni medyaya yönelik perspektif ve kullanım pratikleriyle birlikte bu mecralardaki kamusal-politik programların oy verme davranışlarına etkileri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Media tools, which have deeply affected social life through their transformations from the past to the present, have become a source of power and authority. Political institutions, seeking to maintain and consolidate their power and authority, have sought ways to use the media most effectively. With the emergence, spread, and development of democratic regimes, media tools have taken on a central role in reaching the masses. From the late 20th century onwards, new media technologies, penetrating every aspect of social life, have become a field where political activities increasingly intensify due to their unique features and formats. Particularly, new media environments predominantly used by the younger generation, who are digital natives, have emerged as areas that political actors aiming to reach young voters actively use and benefit from to gain an advantage. In this respect, in the thesis aiming to reveal the effects of new media on shaping the voting opinions of young voters, in-depth interviews were conducted with 18 members of Generation Z. The media effects discussed in the study were examined specifically in the context of the Babala TV Mevzular Açık Mikrofon Program, which emerged as a digital public sphere during the general elections on May 14, 2023. To ensure that the findings obtained would be of higher quality, the participants were selected from members of Generation Z who are presumed to be media literate and are studying in communication faculties. The study analyzed the perspectives and usage practices of participants towards traditional and new media, as well as the effects of public-political programs in these media on their voting behavior.