Meslek yüksekokulu öğrencilerinin geleneksel Türk sanatlarına bakış açılarının değerlendirilmesi: Kaynaşlı Myo örneği
Evaluation of vocational school students' perspectives on traditional Turkish arts: The Case study of Kaynaşli vocational school
  1. Tez No: 885564
  2. Yazar: İPEK SOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA BAHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bir toplumun kültürel zenginliği, atalarının geçmişte yaşadığı olaylar, farklı toplumlardan edinmiş oldukları etkileşimler, yaşadıkları bölge, bölgenin iklimsel özellikleri, dini inançlar, dil, o dönemdeki kaynaklar, hammaddeler ve özelliklerine bağlı olarak değişmektedir. Kültürel zenginlik, yemek kültürü, mimari, gelenekler, müzik ve el sanatları gibi birçok unsuru içerisinde barındıran, bir toplumun veya bireyin benzersiz özellikleri ile diğerlerinden ayrışmasını sağlayan bir mirastır. Ülkemiz açısından bu zenginliğin en önemli parametrelerinden biri de geleneksel Türk sanatlarıdır. Geleneksel Türk sanatlarının gelişimi, atalarımızdan gelen kültürel genetiğin bizlere aktarılması yoluyla geçmişimizi daha iyi tanıma, dünyaya gelme amacımızı öğrenme ve kültürel öğelerin bizlere neler aktardığını anlamak için son derece önemlidir. Geleneksel Türk sanatlarının doğru anlaşılması, doğru anlatılması ve gelecek nesillere aktarılması, ülkemizin kültürel mirasının yaşatılması noktasında bizleri aydınlatırken aynı zamanda temel değerlerimizi gelecek nesillere aktarmada önemli bir rol oynamaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, atalarımızın kültürel mirasının yeni nesillere etkin bir şekilde aktarılıp aktarılmadığına dair bir araştırma yapılması, Geleneksel Türk sanatlarının anlaşılması, anlatılması veya gelecek nesillere doğru aktarılması noktasında hangi eksiklikler olduğunun belirlenmesi ve bu eksikliklerin giderilmesi için neler yapılabileceği konusunda stratejiler belirlenmesidir. Bu amaç için de anket çalışması yürütülmüş olup, Düzce Üniversitesi Kaynaşlı Meslek Yüksekokulu'nda öğrenim gören 231 öğrenciye uygulanmıştır. Anket çalışmaları sonucunda elde edilen veriler, SPSS yazılımı kullanılarak istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. İstatistiksel veri analizinde Ki-Kare Uyumluluk Testi ve frekans dağılım analizi kullanılmıştır. Frekans analizine bakıldığında katılımcıların geleneksel Türk sanatlarını televizyon, kitap ve fuarlardan takip etmelerinin düşük seviyede olduğu, sosyal medyadan takip etme durumunun orta seviyede olduğu görülmüştür. Öğrencilerin geleneksel Türk sanatlarından ebru sanatı, ahşap sanatı ve minyatür sanatına farkındalık düzeylerinin yüksek, cilt sanatı, tezhip sanatı ve cam sanatına farkındalık düzeylerinin düşük olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, elde edilen Ki-kare bağımsızlık testi sonuçlarına göre, bireyin yaş, cinsiyet, eğitim alanı, ailenin geliri, anne eğitimi, baba eğitimi, yaşanılan yer ile bazı sanat dalları arasında anlamlı ilişki olduğu bulunurken, bazı sanat dalları için anlamlı ilişki olmadığı tespit edilmiştir. Aynı zamanda bilgi farkındalığının birçok sanat için düşük oranda olması bu alandaki ilginin de düşük olarak belirlenmesine neden olduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The cultural richness of a society varies depending on the events experienced by their ancestors in the past, the interactions they have acquired from different societies, the region they live in, the climatic characteristics of the region, religious beliefs, language, resources, raw materials and characteristics of that period. Cultural richness is a heritage that includes many elements such as food culture, architecture, traditions, music and handicrafts, and distinguishes a society or an individual from others with its unique characteristics. One of the most important parameters of this richness for our country is Traditional Turkish Arts. The development of Traditional Turkish Arts is extremely important for getting to know our past better through the transfer of cultural genetics from our ancestors, learning our purpose of coming to the world and understanding what cultural elements convey to us. The correct understanding of Traditional Turkish Arts, its correct expression and its transfer to future generations enlightens us at the point of keeping our country's cultural heritage alive, while at the same time playing an important role in transferring our core values to future generations. The aim of this thesis is to conduct a research on whether the cultural heritage of our ancestors is effectively transferred to new generations, to determine which deficiencies there are in understanding, explaining or transferring Traditional Turkish Arts to future generations correctly, and to determine strategies on what can be done to overcome these deficiencies. For this purpose, a survey was conducted and applied to 231 students studying at Düzce University Kaynaşlı Vocational School. The data obtained from the questionnaires were statistically analyzed using SPSS software. Chi-Square Compatibility Test and frequency distribution analysis were used in statistical data analysis. When the frequency is analyzed, it is seen that the participants' following Traditional Turkish Arts from television, books and fairs is at a low level, and the situation of following from social media is at a medium level. It was determined that the awareness levels of the students for marbling art, wood art and miniature art from Traditional Turkish Arts were high, while their awareness levels for skin art, illumination art and glass art were low. In addition, according to the results of the Chi-Square independence test, it was found that there was a significant relationship between age, gender, field of education, family income, mother's education, father's education, place of residence and some art branches, while there was no significant relationship for some art branches. Likewise, it was thought that the low percentage of information awareness for many arts caused the interest in this field to be determined as low.