2023 Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde medyanın tutumu: Sabah ve Cumhuriyet gazetelerinde içerik analizi
The media's attitude towards the 2023 presidential and parliamentary elections: A content analysis of Sabah and Cumhuriyet newspapers
  1. Tez No: 958503
  2. Yazar: FADİME GÜNEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR KAYIHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu tez çalışması, 2023 Türkiye Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin birinci ve ikinci turlarında Sabah ve Cumhuriyet gazetelerinin haber içeriklerini ve gazetelerin seçim kampanyalarına ne şekilde yaklaştıklarını karşılaştırmalı olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, medya içeriklerinin nasıl yapılandırıldığı ve seçim sürecinin, gazeteler aracılığıyla kamuoyuna nasıl sunulduğunu analiz etmek üzere nitel ve nicel içerik analizi yöntemi benimsenmiştir. Araştırmada, seçimlerin birinci turu olan 14 Mayıs ve ikinci turu olan 28 Mayıs 2023 tarihlerine odaklanarak, Sabah ve Cumhuriyet gazetelerinin ilgili tarihlerde yayımlanan ilk sayfalarındaki haberler incelemeye tabi tutulmuştur. Bu bağlamda, gazetelerin haber çerçeveleri, aktardıkları siyasi aktörler, uyguladıkları siyasi kampanya etkinlikleri, haberlerde hangi konulara ağırlıklı değindikleri, kullanılan söylem ve fotoğrafların yönleri, dikkate alınarak kapsamlı bir söylem çözümlemesi gerçekleştirilmiştir Yapılan analizler, Sabah gazetesinin seçim sürecinde iktidar yanlısı bir yayın politikası benimsediğini ortaya koymaktadır. Gazete, Recep Tayyip Erdoğan'ın liderlik imajını olumlu bir çerçeveyle sunmakta; kriz yönetimi, ulusal güvenlik ve“Yeni Türkiye Yüzyılı”söylemi etrafında şekillenen temalar üzerinden iktidarın meşruiyetini pekiştirmektedir. Ayrıca, Kanal İstanbul, TOGG ve savunma sanayi gibi devlet yatırımları ile“yerli ve milli”söylemi, iktidarın başarı anlatısını yeniden inşa etme amacı doğrultusunda sıkça vurgulanmaktadır. Cumhuriyet gazetesi, muhalefeti meşrulaştıran ve demokrasi, adalet ile liyakat vurgularını merkeze alan bir çerçeveleme stratejisi benimseyerek; iktidara yönelik sistematik eleştirilerde bulunmuş, Kemal Kılıçdaroğlu ve Millet İttifakı lehine bir duruş sergilemiştir. Her iki gazetenin de seçim dönemlerinde açık biçimde taraflı bir habercilik anlayışı benimsediği, ikinci turda ise bu taraflılığın daha da belirginleştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis comparatively analyzes the news content and editorial approaches of Sabah and Cumhuriyet newspapers during the first and second rounds of the 2023 Turkish presidential elections. Using qualitative content analysis, it examines how the elections held on May 14 and 28 were framed through front-page articles. The analysis focuses on the representation of political actors, campaign strategies, dominant themes, rhetorical styles, and visual elements. Findings reveal that Sabah adopted a pro-government stance, emphasizing Erdoğan's leadership, crisis management, and national security themes within the framework of the“Century of Türkiye”narrative. State investments like Kanal Istanbul, TOGG, and the defense industry were frequently highlighted using a“local and national”discourse. In contrast, Cumhuriyet legitimized the opposition, stressing democracy, justice, and meritocracy while promoting Kılıçdaroğlu and the Nation Alliance. Both newspapers displayed partisan reporting, which intensified in the second round. This study highlights how media framing in a polarized press environment shapes public opinion and affects democratic processes.