Kronik hepatit B virüs enfeksiyonunun tedavisinde interferon/lamivudine kombinasyonunun yeri
  1. Tez No: 88559
  2. Yazar: H. LEVENT YAMANEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Gastroenterology, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Bu çalışmada, kronik hepatit B virüs (HBV) infeksiyonu tedavisinde interferon alfa ile bir nükleozid analoğu olan lamivudine kombinasyonunun etkinlik, güvenilirlik ve tolerabilitesi araştırılmıştır. Çalışma grubu, serolojik ve histolojik olarak kronik HBV infeksiyonu tanısı konulan 15 hastadan oluşmaktadır. Çalışma öncesi tüm hastaların serum ALT düzeyleri, HBV-DNA ve HBV markerleri (HBsAg, anti-HBs, HBeAg, anti-HBe) tespit edilmiş ve karaciğer iğne biyopsisi yapılarak Hepatit Aktivite İndeksi (HAİ)'ne göre değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesi, tedavinin bitiminden 24 hafta sonra bu tetkikler tekrar edilmiştir. Çalışma grubundaki tüm hastalara 24 hafta boyunca 5 milyon ünite/gün dozunda interferon ve 300 mg/gün dozunda lamivudine tedavisi uygulanmıştır. Tedavi süresince hiçbir hastada tedaviyi yanda bıraktıracak ya da doz azaltımı gerektirecek düzeyde yan etki olmamıştır. Bu yönüyle interferon-lamivudine kombinasyon tedavisinin güvenli ve iyi tolere edilen bir tedavi şekli olduğu sonucuna varılmıştır. Tedavi öncesi ve sonrası histolojik olarak ve serum ALT düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı iyileşme saptanmıştır. Ayrıca serum HBV-DNA klirensi ve HBeAg serokonversiyonu bakımından kombinasyon tedavisinin, literatürde belirtilen interferon ve lamivudinle monoterapi sonuçlarından daha olumlu olduğu sonucuna varılmıştır. Sonuç olarak, kronik HBV infeksiyonlu hastalarda uyguladığımız interferon/lamivudine kombinasyon tedavisi güvenli ve iyi tolere edilebilen bir tedavi modelidir. Elde ettiğimiz sonuçlar interferon ve lamivudine monoterapilerine oranla daha olumlu görünmektedir ve kombinasyon tedavisi, kronik HBV infeksiyonu için ümit vermektedir. Ancak günümüze kadar interferon/lamivudine kombinasyon tedavisine ait çok az çalışma mevcuttur. Bu nedenle^ kombinasyon tedavisine ait çalışmaların artması ve kalıcı yanıtların saptanması gerekmektedir. 32
Özet (Çeviri)
} SUMMARY In this study, effectiveness, reliability and tolerability of lamivudine (a nucleoside analogue) and interferon alfa combination treatment in patients with chronic hepatitis virus (HBV) infection. Fifteen patients with chronic HBV infection diagnosed by serologic and histologic criteria were enrolled in this study. Serum ALT levels, HBV-DNA and HBV markers (HBsAg, anti-HBs, HBeAg, anti-HBe) were measured and histologic evaluation according to the Hepatitis Activity Index (HAI) thorough the liver needle biopsy was done in all patients before the study. 24 week treatment regimen of interferon-a 2b (5 MU/day) and lamivudine (300 mg/day) was applied to each patient. These examinations were repeated 6 months after the end of the treatment regimen. During the treatment period, no serious side effects requiring to stop or to decrease the dosage were seen. We conclude that interferon/lamivudine combination therapy is reliable and well tolerated. Our data indicated that there were statistically significant decline in serum ALT levels and histological improvement after the treatment. On the other hand, in terms of serum HBV-DNA clearence differences and HBeAg seroconversion, our treatment protocol had more satisfactory results when compared to the interferon and lamivudine monotherapy results reviewed in the literature. In conclusion, interferon/lamivudine combination treatment is a reliable and tolerable treatment model for chronic HBV-infection. These results seem to be better than the interferon and lamivudine monotherapy. The combination treatment may be hopeful for the patients with chronic HBV infection, but, unfortunately there were no convincing evidence about this protocol to date. For this reason, further studies involving combination treatment are required to make clear these uncertain issues. 33