Behçet hastalığında üst gastrointestinal sistemin sukroz geçirgenlik testi ile değerlendirilmesi
- Tez No: 88558
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Behçet hastalığı, tüm sistemleri tutabilen alevlenme ve iyileşme dönemleri iie seyreden sistemik bir vaskülittir. Behçet hastalığında sistemlerin tutulumu, klinik belirti ve bulguların görünüm sıklığı dünya üzerinde farklılık gösterir. Gastrointestinal semptomlar, hastalarda sıklıkla görülür. Tüm sindirim sistemi tutulabilir. Günümüzde Behçet hastalığına bağlı üst gastrointestinal sistem mukozal hasarın gösterilmesinde sıklıkla invazif bir yöntem olan endoskopi kullanılmaktadır. Bu nedenle, daha pratik ve her yerde uygulanabilecek tarama testlerine ihtiyaç vardır. Bu çalışmada, Behçet hastalarında üst gastrointestinal sistem mukozal hasarı; sukroz geçirgenlik testi, endoskopik ve histopatolojik olarak değerlendirip, testin lezyoniarm saptanmasındaki yerini belirlemeyi ve de Behçet hastalarında Helikobakter pilori enfeksiyonu sıklığını araştırmayı amaçladık. Üst gastrointestinal sistemde sukroz enzimatik yıkıma uğramadığından idrarla atılan metabolize olmamış sukroz miktarı, bize bu bölgedeki mukoza geçirgenliği hakkında bilgi verir. Çalışma, 26 erkek Behçet hastası ve 21 erkek sağlıklı gönüllüden oluşan kontrol grubu ile yapılmıştır. İdrar sukroz miktarları, Earle W. Holmes' nin Invertase - Glucose Oxidation Coupled Enzymatic metodu kullanılarak ölçülmüştür. Endoskopik olarak lezyon saptanan Behçet hastaları ile îezyon saptanmayan Behçet hastalarının beş saatlik ortalama idrar sukroz miktarlarının istatistiksel karşılaştırmasında anlamlı derecede bir fark bulundu (p-0.0032). Özellikle aktif Behçet hasta grubu idrar sukroz miktarının, inaktif Behçet hasta grubuna (p=0,0001) ve de kontrol grubuna (p=0.0001) göre anlamlı şekilde arttığını tespit ettik, inaktif Behçet grubunun kontrol grubuyla karşılaştırılmasında ise istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05). Histopatolojik olarak (bir hastada üre nefes testi ile) Helikobakter pilori pozitifliğini ise % 92 olarak bulduk. Sonuç olarak, sukroz geçirgenlik testi, Behçet hastalarında üst gastrointestinal sistem mukozal hasarı ve hastalığın aktivitesinin saptanmasında tarama testi olarak kullanıiabilinir. 30
Özet (Çeviri)
SUMMARY Behçet disease is a systemic vasculitis characterized by episodes of reiapses and remissions and may invoive ai! systems. Worldwide distribution of clinical presentation and the location of the lesions are variable. However, gastrointestinai symptoms are common. The disease may involve the whoie gastrointestinal tract. The most common technique available for the diagnosis of the upper gastrointestinal tract mucosal damage is endoscopy, which is on invasive procedure. Therefore, more practical and easy to use screening tests are necessary. In this study we aimed to investigate the upper gastrointestinal tract mucosal damage by sucrose permeability test, endoscopicaily and histopathological in order to assess the effectiveness of these tests on determining the lesions and to evaluate the incidence of the Helicobacter pyiori infection in patients with Behcet's disease. Unmetabolized urine sucrose levels gives an idea about the mucosal permeability in the upper gastrointestinal tract because sucrose is not enzymaticaily destructed. We enrolled 26 male patients with Behçet disease and 21 male healthy volunteers as controls. Urine sucrose levels are measured by Earle W. Holmes' Invertase - Glucose Oxidation Coupled Enzymatic method. There was a significant difference between mean five hour-urine sucrose levels of patients with lesions and those who had no lesions endoscopicaily (p=0.0032). We found that urine sucrose levels in patients with active disease are significantly higher when compared to patients with inactive disease and the control group [(p~0.0001) and (p~0.0001), respectively]. There was no significant difference between patients with inactive disease and the control group (p>0.05). We found that Helicobacter pylori positivity was S2 % with histopathological examination (urea-breath test was assed in one patient). in conclusion, sucrose permeability test is a useful! screening test to assess both upper gastrointestinal tract mukosal damage and disease activity in patients with Behçet disease. 31