Kronik hepatit B virüs infeksiyonunun tedavisinde alfa interferonun yeri
- Tez No: 54780
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AZİZ HACIBEKTAŞOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET Bu çalışmada; Kronik Hepatit B Virus İnfeksiyonunda; Alfa interferon Tedavisinin Etkinliği araştırılmıştır. Çalışmamıza HBeAg(+) 25 ve anti-HBe(+) 19 kronik HBV infeksiyonu(KAH) olmak üzere, 44 olgu dahil edilmiştir. Çalışma grubunu oluşturan 44 hasta [42 'si erkek, 2 'si kadın, yaş ortalaması 29 yaş (21-50)] 18 ay süre ile takip edilmiştir. Vakaların kronik HBV infeksiyonlarının süresi ortalama 17.7. ay(6-228) olarak tesbit edilmiştir. Vakaların bir kısmına 4.5 MÜ. a İFN 2a, diğerlerine 5 MÜ. a İFN 2b haftada 3 kez, 24 hafta, toplam 72 doz, subkutan olarak uygulanmışta. Verilerin değerlendirilmesi, tedavinin bitiminden sonra 6 aylık izleme dönemi sonunda elde edilen tetkik sonuçlarına göre yapılmıştır. Tedavi öncesi ve çahşma sonrası; serum ALT düzeyi, HBV markerları (HBsAg, anti-HBs, HBeAg, anti-HBe) tesbit edilmiş, karaciğer iğne biopsileri yapılarak HAI'ne göre değerlendirilmiştir. Kronik HBV infeksiyonlu(KAH) HBeAg(+) 25 vakanın %4'ünde tam yanıt, % 20' sinde kısmi yanıt alınmıştır. Anti-HBe (+) 19 vakanın %21'inde, çalışma sonrası sadece ALT düzeyi normal değerlere düşmüş; histopatolojik incelemede de, HAİ'inde istatistiksel anlam taşımayan azalmalar tesbit edilmiştir. Bugün için pahalı bir tedavi olan a İFN tedavisi, kronik HBV infeksiyonunda ümit verici olmuştur. Tedaviye cevap vermeyen vakalar için; a IFN'un optimal doz ve tedavi süresinin yeniden ayarlanması yada etkili olabilecek diğer antiviral ajanlarla kombine olarak kullanılması gerekmektedir. 32
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, efficacy of alpha IFN in chronic HBV infection is examined. 25 cases with HBeAg(+) and 19 chronic HBV infection cases with anti-HBe(+) out of total 44 cases were included in the study. The total follow-up period was 18 months for the current study group of 44 cases [42 males, 2 females, mean age 29 years(21-50)]. Average chronic HBV infection period of the cases was determined to be 17.7. months with a range of 6 to 228 months. Cases were administered either 4.5 MU alpha IFN 2a or 5 MU alpha IFN 2b three times a week for 24 weeks to a total of 72 subcutaneous injections. til Data evaluation was based on the examination results obtained at the end of the 6 follow-up month after the termination of the therapy. Serum ALT levels, HBV markers (HBsAg, anti-HBs, HBeAg, anti-HBe) were detected, before and after the study and liver biopsies were done at the same timings where biopsy analyses were evaluated on HAI bases. Complete Response(CR) rate was 4% and partial response(PR) rate was 20% for the 25 cases with HBeAg (+) chronic HBV infection. Of the 19 anti-HBe(+) cases, 21% had only ALT level normalization with statistically insignificant histopathological examinations on HAI basis. Although alpha IFN therapy is an expensive modality, it seems to be promising for chronic HBV infection. For therapy-refractory cases, optimal dose and treatment period of alpha IFN should be reevaluated or anti-viral agent combination should be considered. 33