Ratlarda oluşturulan ikinci derece yanık yaraları üzerine bitkisel ilaç olma potansiyeli taşıyan formülasyonun etkilerinin biyokimyasal ve moleküler seviyede belirlenmesi
Biochemical and molecular determination of the effects of a formulation with the potential to be a herbal medicine on second degree burn wounds in rats
- Tez No: 885593
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA AŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Deride oluşan doku hasarının derinliğine göre sınıflandırılan yanıkların, iyileşme süreci de büyük problemdir. Bu süreç için ilaç maliyetleri göz önüne alındığında geleneksel yöntemlerle yapılan tedaviler sürekli ilgi görmüştür. Bu çalışmada, ratlarda oluşturulan ikinci derece yanık modelinde; Olea europaea ve Aloe vera yaprakları, Cocus nucifera meyvesi ve Chamomilla recutita çiçeği bitkilerinin etanol ekstratları kullanılarak hazırlanan sprey formülasyonunun iyileştirici etkisinin biyokimyasal ve moleküler parametreler kullanarak araştırılması hedef edinilmiştir. Böylece geleneksel yöntemlere dayanarak yanık yaralarına karşı etkili alternatif tedavi şekilleri geliştirilmesi planlanmıştır. Materyal ve Metot: Bu çalışma, ikinci derece yanık modeli oluşturulan 4 farklı gruptan oluşan wister albino ratlar üzerinden yürütüldü. Bitki ekstratları ile formülasyon oluşturulup 21 gün boyunca yara üzerine uygulandı. Belirli günlerde alınan kan örneklerinde MDA, SOD seviyeleri biyokimyasal olarak incelendi. Özellikle yara iyileşmesinde oksidatif stres süreçleri düzenleyen Tnf-α, Il-6, Tgf1-β ve Vegf genlerinin mRNA ifadeleri, Gerçek Zamanlı Polimeraz Zincir Reaksiyonu ile analiz edildi. Bulgular: AOCC sprey formülasyonu, yanık yarası oluşturulan ratlarda, MDA seviyesini düşürürken, SOD seviyesini arttırdı. Ayrıca TAK değerinin artmasına destek olurken, TOD değerinin düşmesine yardımcı oldu. Yara iyileşme sürecinde GS grubu ile birlikte AOCC grubları birbirine paralel şekilde iyileşme etkisi gösterirken, Tnf-α, Il-6, Tgf1-β ve Vegf genlerinin düzenlenmesinde ve aktivite olmalarında önemli derecede iyileştirici etkisini gösterdi. Sonuç: Bu bulgular, AOCC karışımının yara ve yanık iyileşmesinde iyileştirici özelliğinin olduğu görüldü. Bu süreçte toksik etki göstermeden, güçlü antioksidan etkisi ile birlikte enflamasyon önleyici özelliğinin olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The healing process of burns graded according to their intensity is a big problem and considering the drug costs, treatments with traditional methods have attracted continuous attention. The aim of this study was to investigate the healing effect of a spray formulation prepared using ethanol extracts of Olea europaea and Aloe vera leaves, Cocus nucifera fruit and Chamomilla recutita flower using biochemical and molecular parameters in a second degree burn model in rats. Thus, it is planned to develop effective alternative treatment modalities against burn wounds based on traditional methods. Material and method: This study was carried out on wister albino rats consisting of 4 different groups of second degree burn model. Formulation was created with plant extracts and applied on the wound for 21 days. MDA, SOD levels in tissue samples were analysed biochemically. The mRNA expressions of Tnf-α, Il-6, Tgf1-β and Vegf genes, which regulate oxidative stress processes especially in wound healing, were analysed by Real Time Polymerase Chain Reaction. Results: AOCC spray formulation decreased the MDA level and increased the SOD level in rats with burn wounds. While it supported the increase in TAK value, it helped to decrease the TOD value. In the wound healing process, while the GS group and AOCC groups showed a parallel healing effect, it showed a significant improvement effect on the regulation and activity of Tnf-α, Il-6, Tgf1-β and Vegf genes. Conclusion: These findings showed that AOCC mixture had healing properties in wound and burn healing. In this process, it was determined that it has anti-inflammatory properties with its strong antioxidant effect without toxic effect.