Türkiye popülasyonunda Lingula mandibulae'nin pozisyonu ve N. alveolaris Inferior'un seyri arasındaki ilişkinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile incelenmesi
Investigation of the relationship between the position of the Lingula mandibulae and the course of the N. alveolaris Inferior in the turkish population by cone beam computed tomography
- Tez No: 885592
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN YÜZBAŞIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Lingula mandibule, n. alveolaris inferior'a yakın yaklaşımı nedeniyle önemli bir referans noktasıdır. N. alveolaris inferior hasarı ve diğer komplikasyonları azaltmak için lingula mandibulae'nin konumunun ve N. alveolaris inferior'un seyrinin bilinmesi önemlidir. Bu çalışmanın amacı; konik ışınlı bilgisayarlı tomografi kullanılarak Türkiye popülasyonunda lingula mandibulae'nin konumunun ve n. alveolaris inferior'un seyrinin belirlenmesidir. Retrospektif olarak 18 yaş üzeri 55 kadın ve 55 erkek toplam 110 hastaya ait konik ışınlı bilgisayarlı tomografi görüntüleri elde edildi. Görüntüler üzerinde anatomik referans noktaları işaretlendi ve ölçümleri yapıldı. Elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Lingula mandibule is an important reference point due to its close approach to N. alveolaris inferior. In order to reduce N. alveolaris inferior damage and other complications, it is important to know the location of the lingula mandibulae and the course of N. alveolaris inferior. The purpose of this study; The aim of this study is to determine the location of the lingula mandibulae and the course of N. alveolaris inferior in the Turkish population using cone beam computed tomography. Retrospectively, cone beam computed tomography images of 110 patients, 55 women and 55 men over the age of 18, were obtained. Anatomical reference points were marked on the images and measurements were made. The obtained data were evaluated statistically.