Optik geri besleme interferometri ile mekanik jiroskopların dönüş dengesizliğinin kontrolü
Determination of balance degree of spinning gyro disk by using optical feedback interferometry
- Tez No: 885594
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN SARI, PROF. DR. HALİL BERBEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Havacılık endüstrisi başta olmak üzeri birçok alanda kullanılan mekanik jiroskopların denge ayarı önemli bir konu olup bu işlem ticari olarak geliştirilen aletlerle yapılmaktadır. Mekanik jiroskopların Optik Geri Besleme İnterferometrisi (OGBİ) uygulaması ile dengelenmesi bu tez çalışmasında araştırılmıştır. Yatay olarak dönen jiroskop diskinden elde edilen dengesizlik miktarı ve dengesizliğin konum açısı, endüstriyel dengeleme cihazından elde edilen ölçüm verileri ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen deneysel sonuçlar, basit yapısı ve düşük maliyetli optik geri besleme interferometrelerin endüstride kullanılan yüksek hassasiyetli dönen mekanik jiroskopların veya rotorların dengesizliğinin ölçümünde kullanılabileceğini göstermektedir. Elde edilen verilere göre sistem 12 mg ile 1 g aralığında tutarlı ölçüm yapabildiği görülmüştür. Sistemde kullanılan lazer dalga-boyu azaltılarak ve farklı faz açma metotları kullanılarak daha hassas sonuçlar elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
Balance adjustments of mechanical gyroscopes used in many areas, especially in the aviation industry, are an important issue and this process is carried out with commercially developed tools. The balancing of mechanical gyroscopes with the application of Optical Feedback Interferometry (OGBI) was investigated in this thesis study. The amount of imbalance obtained from the horizontally rotating gyroscope disk and the position angle of the imbalance were compared with the measurement data obtained from the industrial balancing device. Obtained experimental results show that simple structure and low-cost optical feedback interferometers can be used to measure the instability of high-precision rotating mechanical gyroscopes or rotors used in industry. According to the data obtained, it was seen that the system could make consistent measurements between 12 mg and 1 g. More precise results can be obtained by reducing the laser wavelength used in the system and using different phase unwrapping methods.