Portakal kabuğu atıklarının takviyesinin epoksi kompozitin mekanik ve fiziksel özelliklerine etkisi
Effect of reinforcement of orange peels waste on the mechanical and physical properties for epoxy composite
  1. Tez No: 885623
  2. Yazar: ABDULHAQ SALIH FAYYADH AL-MASHHADANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS İNCİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULADHEEM Z. HAMEED ALMERSOMY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araĢtırma, polimerik malzemeler için bir destek malzemesi olarak turuncu dakikaların eklenmesinin, bazı endüstriyel uygulamalarda bileĢiklerinin kullanımına yönelik bazı mekanik ve fiziksel özellikler üzerindeki etkisinin incelenmesini içermektedir. Portakal kabuğu dakikaları (Portakal Kabukları) ile güçlendirilmiĢ ağırlık fraksiyonları (ağırlıkça% 4, 6, 8, 10) epoksi Reçine içeren üst üste bindirilmiĢ malzemeler hazırlamak için manuel elle YerleĢtirme Kalıplama yöntemi kullanıldı. Tüm numunelerin sertlik, Ģok direnci, sıkıĢtırılabilirlik direnci, eğilme direnci ve ısıl iletkenlik özellikleri, 14 gün boyunca asit çözeltisine (HCl) daldırılmadan önce ve sonra incelenmiĢtir. Pratik sonuçlar, normal durumdaki (NC) tüm numunelerin ağırlık fraksiyonunu artırarak sertlik özelliğinin arttığını göstermiĢtir. Hidroklorik aside(HCl) daldırıldıktan sonra sertlik değeri normal duruma göre daha düĢüktür. ġok direnci özelliği (I.S) artan ağırlık fraksiyonu ile artar ve ardından azalmaya baĢlar. Hidroklorik aside (HCl) daldırıldıktan sonra (I.S) değeri normal durumdakilerden daha azdır. SıkıĢtırma direnci özelliğine ek olarak, OR moleküllerinin eklenmesiyle, artan konsantrasyon ile önemli ölçüde arttığı gözlenmiĢtir. Op'nin basınç dayanımı, takviye edilmemiĢ epoksininkinden daha yüksek olan ağırlık fraksiyonunda (0.08) Mpa'ya (1075.3) ulaĢır ve (HCl) içine daldırılan numunelerin basınç dayanımının, diğer numunelerin ağırlık fraksiyonunun artmasıyla arttığı not edilmiĢtir. normal durumda, değerler olarak basınç dayanımı, 14 gün boyunca asidik hidroklorik asit çözeltisine daldırıldıktan sonra artmıĢtır. Sonuçlar ayrıca, normal durumda (NC) op moleküllerinin eklenmesiyle eğilme direnci özelliğinin azaldığını göstermiĢtir. HCl çözeltisindeki numunelerin eğilme direnci normal durumdan (NC) daha düĢüktür. Portakal kabuğu parçacıklarının (OP) ağırlık oranında (NC) bir artıĢ ile kompozit malzemenin ısıl iletkenlik değerlerinde bir azalma. Kimyasal çözeltilere (HCl) daldırıldıktan sonra, bu (K) daldırma süresi ile çok küçük bir yüzde artar. Süperpozitör (EP / OP), ağırlık fraksiyonuna (0.1) göre en iyi termal iletkenlik değerinin (W / m.k0.2887) olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
This research included the study of the effect of adding orange minutes as a support material for polymeric materials on some mechanical and physical properties for the use of their compounds in some industrial applications. The manual hand Lay–Up Molding method was used to prepare superimposed materials with weight fractions (4, 6, 8 , 10% wt ) of epoxy Resin reinforced with orange peel minutes (Orange Peels). The properties of hardness, shock resistance, compressibility resistance, bending resistance and thermal conductivity of all samples were studied before and after immersion in acid solution (HCl) for 14 days . The practical results showed that the hardness property increases by increasing the weight fraction of all samples in the normal state (N.C) the hardness value after immersion in hydrochloric acid(HCl) is lower than in the normal state. The shock resistance property (I.S) it increases with increasing weight fraction and then begins to decrease. The value of (I.S) after immersion in hydrochloric acid(HCl) less than those in the normal state. In addition to the compression resistance property was observed that with the addition of OR molecules, it increases significantly with increasing concentration. The compressive strength of OP reaches Mpa (1075.3) at the weight fraction (0.08), which is higher than that of non-reinforced epoxy, and it was noted that the compressive strength of samples immersed in (HCl) increases with increasing weight fraction of other samples in the normal state, as the values of compressive strength increased after immersion in acidic hydrochloric acid solution for 14 days. The results also showed that the property of bending resistance decreases with the addition of op molecules in the normal state (N.C). While the bending resistance of samples in HCl solution is lower than in the normal state (N.C). The a decrease in the thermal conductivity values of the composite material with an increase in the weight ratio of orange peel particles (OP) in (N.C). After immersion in chemical solutions (HCl), this (K) increases with the immersion time by a very small percentage. The superpositor (EP/OP) showed that the best value of thermal conductivity by weight fraction (0.1) was (W/m.k0.2887).