Asal ve yarı asal halkalarda genelleştirilmiş permuting türevin izi
Trace of generalized permuting derivation on prime and semi-prime rings
  1. Tez No: 885634
  2. Yazar: SÜLEYMAN ZORTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASRET DURNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tez esas olarak altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tezimizde kullandığımız konunun tarihsel gelişimini ve tezin amacını anlatan giriş bölümü yer almaktadır. İkinci bölümde tezimizde kullandığımız ve tezi anlamamızda kolaylık sağlayacak temel tanım ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde, M. A. Öztürk tarafından yapılan“Permuting tri-derivations in prime and semi-prime rings, East Asian Math. J., 15, No. 2, pp. 177-190, (1990)”([23]) çalışması ele alınıp incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise Y. S. Jung ve K. H. Park tarafından yapılan“On Prime and Semipring Rings with Permuting 3-Derivations, Bull. Korean Math. Soc., 44, No. 4, pp. 789-794, (2007)”([16]) çalışmasına yer verilmiştir. Beşinci bölümde, H. Yazarli tarafından yapılan“Permuting triderivations of prime and semiprime rings, Miskolc Mathematical Notes, 18 (1), 489-497., (2017)”([33]) çalışmasına yer verilmiştir. Altıncı bölümde ise S. Zortaş ve H. Yazarlı tarafından yapılan“A note on the trace of generalized permuting triderivations, Cumhuriyet Sci. J., 44(4), 617-624, (2024)”([34]) çalışması ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists mainly of six chapters. In the first chapter contains the introduction section explaining the historical development of the subject we use in our thesis and the purpose of the thesis. In the second chapter, fundamental definitions and theorems that will facilitate the understanding of our thesis are provided. In the third chapter, the study“Permuting tri-derivations in prime and semi-prime rings, East Asian Math. J., 15, No. 2, pp. 177-190, (1990)”([23]) conducted by M. A. Öztürk is discussed and analyzed. In the fourth chapter, the study“On Prime and Semipring Rings with Permuting 3-Derivations, Bull. Korean Math. Soc., 44, No. 4, pp. 789-794, (2007)”([16]) conducted by Y. S. Jung and K. H. Park is presented. In the fifth chapter, the study“Permuting triderivations of prime and semiprime rings, Miskolc Mathematical Notes, 18 (1), 489-497, (2017)”([33]) conducted by H. Yazarli is included. In the sixth chapter, the study“A note on the trace of generalized permuting triderivations, Cumhuriyet Sci. J., 44(4), 617-624, (2024)”([34]) conducted by S. Zortaş and H. Yazarlı is examined.