Avrupa Merkez Bankası'nın düzenleme ve denetleme yetkisi
European Central Bank's regulation and supervision mandate
  1. Tez No: 885640
  2. Yazar: SİBEL BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHREDDİN ASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Çalışmam, güçlü ve müdahaleci düzenleme ve denetimin, finansal istikrarın sağlanmasındaki önemini incelemektedir. Krizler, etkin bankacılık denetiminin neden bu kadar önemli olduğunu vurgulamaktadır. AMB ve katılımcı ülke ulusal denetçilerinden oluşan Avrupa bankacılık denetimi, finansal krizden sonra, Avrupa bankacılık sisteminin güvenli ve sağlam kalmasına katkıda bulunmak üzere 2014 yılında faaliyete geçmiştir. Çalışmam dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde: Finansal sistemin genel yapısı, önemi, fonksiyonları ve piyasalar, sistemin kurumları, araçları ve ilgili kurumların işleyişinde karşılaştığı riskler açıklanmıştır. Düzenleme ve denetleme kavramı, bağımsız idari kurumların ortaya çıkış süreçleri, fonksiyonları, finansal piyasaların düzenlenme ve denetlenme gerekçeleri, bağımsız idari kurumların bağımsızlığının önemi incelenmektedir. İkinci bölümde: Dünya merkez bankacılığının tarihçesi, ekonomik bütünleşme, ekonomik ve parasal birliğin aşamaları, Maastricht Antlaşması, Parasal birlik ve Avrupa Merkez Bankaları Sistemi, organizasyon yapısı ve karar organlarının sorumlulukları yer almaktadır. Üçüncü bölümde: Avrupa Merkez Bankasının para politikası, araçları, stratejileri, uygulamaları, finansal ve ekonomik yansımaları incelenmektedir. TARGET Ödeme Sistemi, Avrupa Para Birliği'nde finansal ve ekonomik göstergeler irdelenmektedir. Dördüncü bölümde: Avrupa Merkez Bankası denetim mekanizması, süreci ve uygulamaları açıklanmaktadır. Denetleyici inceleme ve değerlendirme süreci (SREP), 2023 yılı SREP rapor ve analizleri, 2024 -2026 yılları risk değerlendirme ve denetim öncelikleri yer almaktadır. Sonuç bölümünde: Çalışmamın özetine ve genel değerlendirmesine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the importance of strong and intrusive regulation and supervision in financial stability. The crises emphasize the importance of effective banking supervision. European Banking Supervision comprises ECB and national supervisors. After the financial crisis, ECBs banking supervision started operations in 2014, to keep the system safe and sound. My study consists of four parts : First part: I explained the general structure of the financial system and broad description of the regulation and supervision, independent administrative authorities and their historical development, financial sector regulation and supervision. Second part: Central Banks history in the world, economic integration ,EMU stages, Maastricht Treaty, ESCB examined. Third part: ECBs monetary policy, instruments, strategies, practices, financial and economic analysis, TARGET are examined. Fourth part: ECBs banking supervision, The Supervisory Review and Evaluation Process(SREP), 2023 SREP report and detailed analysis, 2024-2026 Risk Assesment and Supervisory Priorities explained. Conclusion part: Compose of evaluation and summary of my academic study.