Kronik pelvik ağrı sendromu nedeni ile ilaç tedavisi almış bireylerde ESWT (Ekstrakorporeal Şok Dalga Tedavisi) ve TENS (Transkutanöz Elektriksel Sinir uUyarımı) etkinliğinin incelemesi: Randomize kontrollü çalışma
Examination of the efficacy of ESWT (Extracorporeal Shock Wave Therapy) and TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation) in individuals receiving drug treatment for chronic pelvic pain syndrome: Randomized controlled study
- Tez No: 885641
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR CAVLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Demirbaş, E. (2024). Kronik Pelvik Ağrı Sendromu Nedeni ile İlaç Tedavisi Almış Bireylerde ESWT (Ekstrakorporeal Şok Dalga Tedavisi) ve TENS (Transkutanöz Elektriksel Sinir Uyarımı) Etkinliğinin İncelemesi: Randomize Kontrollü Çalışma. Yüksek Lisans Tezi, Biruni Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, İstanbul. Bu çalışmanın amacı kronik pelvik ağrı sendromu nedeni ile ilaç tedavisi almış bireylerde ESWT (ekstrakorporeal şok dalga tedavisi) ve TENS (transkutanöz elektriksel sinir uyarımı) etkinliğinin incelemesidir. Çalışmaya 20-40 yaş aralığında olan 38 erkek dahil edilmiştir. Katılımcılar randomizasyon yöntemiyle iki gruba ayrılmıştır (TENS Grubu ve ESWT Grubu). Katılımcılar Uluslararası Sağlık Enstitüsü Kronik Prostatit Semptom İndeksi, Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği, Nottingham Sağlık Profili, kas kuvveti ölçümleri (power track), esneklik ölçümleri, eklem hareket açıklığı ve sinir germe testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Demirbaş, E. (2024). Examination of the Efficacy of ESWT (Extracorporeal Shock Wave Therapy) and TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation) in Patients Receiving Drug Treatment for Chronic Pelvic Pain Syndrome: Randomized Controlled Trial.Master Thesis, Biruni University, Graduate Education Institute, Istanbul. The aim of this study is to examine the effectiveness of ESWT (Extracorporeal Shock Wave Therapy) and TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation) in individuals who have received drug treatment for chronic pelvic pain syndrome. 38 men between the ages of 20-40 were included in the study. Participants were divided into two groups by randomization method (TENS Group and ESWT Group). Participants were evaluated with the International Institute of Health Chronic Prostatitis Symptom Index, Hospital Anxiety and Depression Scale, Nottingham Health Profile, muscle strength measurements (power track), flexibility measurements, range of motion-ROM and nerve stretch test.