Tacir yardımcılarından alım veya satım komisyoncusunun ücret hakkı
Remuneration right of purchase and sale commission agent as a merchant assistant
  1. Tez No: 885650
  2. Yazar: ŞEYMA ÖZTÜRK SAKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HELVACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Komisyon sözleşmesi Türk Borçlar Kanunu'nun 532 ilâ 545. maddeleri arasında düzenlenmiştir. Alım veya satım komisyoncusu kendi adına ve vekâlet veren hesabına ücret karşılığında taşınır mal veya kıymetli evrak alım veya satımını üstlenen kişidir. Ücret unsuru komisyon sözleşmesinin esaslı unsurlarından bir tanesini oluşturur. Komisyoncunun ücret hakkına ilişkin doğan uyuşmazlıklarda öncelikle Türk Borçlar Kanunu'nda düzenlenen komisyon sözleşmesi hükümlerine, burada hüküm bulunmadığı takdirde Türk Borçlar Kanunu m. 532/2 uyarınca vekâlet sözleşmesi hükümlerine başvurulur. Bu çalışma kapsamında öncelikle komisyonculuğun unsurları irdelenmiş, daha sonra komisyon sözleşmesinin esaslı unsurlarından birini oluşturan ücret hakkının doğumu, ücret miktarının belirlenmesi, ücretin talep edilmesi, kaybedilmesi gibi konular inceleme konusu yapılmıştır. Nihai olarak komisyon ücretine ilişkin özellik arz eden bazı durumlar ayrıca ele alınarak komisyoncunun ücret hakkı diğer tacir yardımcılarının ücret hakkı ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The commission contract is regulated between Articles 532 and 545 of the Turkish Code of Obligations. A purchase and sale commission agent, in exchange for a remuneration, undertakes to buy or sell movable goods or negotiable instruments on their own behalf but for the account of the principal. The remuneration right is one of the essential elements of the commission contract. In disputes related to the commission agent's remuneration right, the provisions of the commission contract regulated by the Turkish Code of Obligations are primarily referenced. If no provisions are found there the provisions of the mandate contract will be applied in accordance with Article 532/2 of the Turkish Code of Obligations. Within the scope of this study, firstly the elements of commission are examined, then topics related to the commission agent's remuneration right, which is one of the essential elements of the commission contract, such as the emergence of the commission agent's remuneration right, the amount of the remuneration right, the process of demanding the remuneration right and the determination of the remuneration right are studied. Finally, certain specific features related to the commission agent's remuneration right are discussed, and the commission agent's remuneration right is compared with the remuneration rights of other merchant assistants.