Hemodiyaliz uygulanan adölesanlarda hiperpotaseminin önlenmesinde beslenme eğitiminin etkisi
The Hemodialysis in adolescents period have on the issue the effect of nutrition training on avoiding hyper-potassemia
- Tez No: 88567
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM SAVAŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Araştırma; hemodializ uygulanan adölesan dönemdeki çocukların hiperpotasemi konusundaki bilgi düzeylerinin değerlendirmek ve hiperpotaseminin önlenmesinde yapılacak eğitimin etkinliğini belirlemek amacı ile yarı deneysel olarak planlandı. Araştırma evrenini; İstanbul ili, Merter ilçesi, Türk Böbrek Vakfı Ahmet Ermiş Hastanesi ve SSK Nişantaşı Dializ Merkezi'nde hemodializ uygulanan 588 hasta oluşturdu. Örneklem grubuna; vaka seçim kriterlerine uygun ( adölesan dönemde olması, mental geriliğinin olmaması, çalışmaya katılımda istekli olması) bir hafta bir kurumda, diğer hafta diğer kurumda, haftanın iki günü (Pazartesi, Salı) gidilerek, Kasım 1998- Nisan 1999 tarihleri arasında, haftada iki veya üç kez hemodialize giren toplam 31 hasta alındı. Veriler; literatür doğrultusunda ve uzman görüşü alınarak geliştirilen çocukların kişisel ve hastalığa ilişkin özelliklerini, hastalık ve potasyum ile ilgili bilgi düzeylerini belirlemeye yönelik, araştırıcı tarafından doldurulan“Anket Formu”ile elde edildi. Çocuklara yine araştırıcı tarafından hazırlanan kitapçıktaki konuya ilişkin, bilgiler doğrultusunda 2'li-3'lü küçük grupları halinde eğitim ve sonunda eğitim kitapçığı verildi. Eğitim programından bir ay sonra konuya ilişkin test ikinci kez uygulandı. Elde edilen verilerin analizi için SPSS ( Stastical Package Social Science) programından yaralanıldı. Değerlendirmede yüzdelik, ortalama, standart sapma, paired samples“t”testi, independent“t”testi kullanıldı. Çocukların eğitim sonrası dönemde potasyum bilgi puanlan yükseldikçe kan potasyum düzeyi ortalamalarının anlamlı düzeyde düştüğü saptandı (p < 0.001). Çocukların potasyum bilgi puan ortalamalarmın yükselmesine etki eden durumlardan kronik böbrek yetmezliği tanısının konma zamanı ve hemodialize başlama zamanlarının etkisi incelendiğinde kronik böbrek yetersizliği tanısı konduktan ve hemodializ tedavisine başlandıktan bugüne kadar geçen süre uzadıkça bilgi puanlarınm yükseldiği görüldü ( p < 0.05). 43
Özet (Çeviri)
SUMMARY The research was planned semi- experimentally in order to evaluate the level of knowledge the hemodialysis in adolescents period have on the issue of hyper- potassemia and to determine the effect of training on avoiding hyper-potassemia. The research population is formed by 588 patients to whom hemodialysis treatment is applied in the Ahmet Ermiş Hospital in the district of Merter, province of Istanbul and SSK Nişantaşı Dialysis Hospital. The sample group is formed by 3 1 patients, meeting the case choice criteria ( in the adolescent period, lack of mental-disease, willing to participate in the research) and taking hemodialysis treatment twice or three times per week. The data were obtained by the means of“Questionnaire Form”wihch was developed in the line with literature and filled by the researcher, aiming to determine the personal and disease characteristics of children and their level of knowledge with respect to their disease and potassium. The children were trained in the groups of 2-3 persons in the direction of information supplied on a brochure prepared by the researcher on this matter and at the end of training, these brochures were distributed to the children. The test in question was re-applied to the children one month after the training program. In order to analyze the data obtained, SPSS (Statictical package Social Science) software was utilized. Percentage, mean, standard deviation, paired, samples“t”test and independent“t”test were used. It was observed that the mean of blood potassium levels decreased significantly as post-test potassium knowledge scores increased (p < 0.001). When the effect of the time when renal failure diagnosed ant the time when hemodialysis treatment began, which are two of the conditions effecting the increase in the potassium knowledge scores of children, was examined, it was observed that as the period between present and time of diagnosis of chronic renal failure and beginning of hemodialysis treatment, got longer, the knowledge scores increased (p < 0.05). 44