Kronik diyaliz hastalarında anjiotensin dönüştürücü enzim gen polimorfizmi ve plazminojen aktivatör inhibitor-1 ilişkisi
Comparision of the angiotensin gen polimorphism and plasminogen activator inhibitor-1 in chronic dialysis patients
- Tez No: 88568
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İ. ÇETİN ÖZENER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Son dönem kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda çeşitli kardiyovasküler olaylar ve fıbrinolitik sistemde çeşitli değişiklikler görülmektedir. Fibrinolitik sisteme katılan enzimlerin son dönem böbrek yetmezliği olan hastalardaki aktiviteleri ile sağlıklı bireylerdeki aktivitelerinin farklı olduğu tespit edilmiştir. Plazminojen aktivatör inhibitor 1 enzimi ( PAİ-1 ) doku plazminojen aktivatör ( t-PA tissue plasminogen activator ) enzimini inhibe ederek fibrinolitik sistemde bir denge sağlanmasını gerçekleştiriyor.Bu olayın son dönem böbrek yetmezliği ( SDBY ) olan hastalarda farklı olduğu düşünülmektedir. Bu konuda bir çok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmaların sonucunda PAİ-1 seviyesinin bu hastalarda yüksek olduğunu saptanmıştır. Yine bu konuda yapılan araştırmalarda PAİ-1 düzeyinin anjiotensin II etkisi ile yükseldiği saptanmıştır.Anjiotensin II, renin aldosteron anjiotensin sisteminin bir parçası olup organizmada önemli bir rol oynamaktadır. Anjiotensin H oluşumunda rol oynayan anjiotensin dönüştürücü enziminin (ADE) bir genetik profilinin var olduğu ve bazı çalışmalarda D aleli olanlarda bu enzim aktivtesinin daha yüksek olduğu gösterilmiştir. Bu nedenle bu çalışmada fibrinolitik sistemde önemli yer alan plazminojen aktivatör inhibitor 1 enzimi ile anjiotensin gen polimorfizmi arasındaki ilişkiyi araştırmak hedeflenmiştir. Aldığımız sonuçlarda hasta gurubunda sağlıklı guruba karşı PAİ-1 seviyesi yüksek tespit edilmiştir ve isatatiksel olarak anlamlı bulunmuştur. ADE gen polimorfızimi açısından ise aldığımız sonuçların PAİ-1 duzeylwrinde ilşkisi analamlı olmadığı görülmüştür anlamlı olmadığı görülmüştür. Diğer sonuçlar arasında LDL kolesterolü ve hematokrit PAÎ-1 ile pozitif korele bulunmuştur. 39Sonuç olarak SDBY olan hastalarda PAÎ-1 enziminin yüksekliği ile ADE gen polimorfizmi arasında bir ilişki saptanılamamıştır. Bu hastalardaki PAİ-1 yüksekliğide, dislipidemi ve hematokrit yüksekliği gibi trombotik olaylar açısından bir risk faktörü olarak düşünülmelidir kanısına varılmıştır. 40
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is well known that coronary events and changes in the fibrinolytic system are common complications seen in ESRD (End Stage Renal Disease) patients.lt has previously been shown that the activities of the enzymes of fibrinolytic pathway differ between normal individuals and ESRD patients.Plasminogen activator inhibitor 1 PAİ-1 enzyme regulates the activity of thefibrinolytic pathway by inhibiting tissue plasminogen activator (t-PA) enzyme. It is postulated that this inhibitory effect differs in ESRD patients. Several previous studies have shown high levels of PAI-1 enzyme in ESRD patients. It has also been shown by these studies that angiotensin II is responsible for this effect. Angiotensin II that is a component of renin- aldosteron-angiotensin system is a potent vasoconstrictor and plays an important role in the regulation of vascular tone. Angiotensin Converting Enzyme (ACE) is responsible for the generation of Angiotensin II and it is now known that this enzyme has a genetic profile. Patients who have the D allele have high enzyme activity. In this manner we have planned to determine the relation between PAI-1 activity and angiotensin converting enzyme (ACE) gene polymorphism. Our results show that the PAI-1 levels are higher in ESRD patients and this difference is statistically significant. Regarding ACE gene polymorphism there is no difference between the study groups. In terms of LDL Cholesterol and hematocrit levels there is a positive correlation with PAI-1 levels in ESRD patients. As conclusion, our results show that there is no relation between high PAI-1 enzyme levels and ACE gene polymorphism in ESRD patients. We consider the high PAI-1 enzyme levels seen in these patients as a risk factor for thrombosis in clinical setting such as dislipidemia and high hematocrit levels