Rıfat Ilgaz'ın Şiirlerinde İktidar ve Kimlik
Power and identity in the poetry of Rıfat Ilgaz
  1. Tez No: 885671
  2. Yazar: DOĞANAY DAĞLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL AKÇA ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma Türk edebiyatında birçok türde eser veren Mehmet Rıfat Ilgaz'ın seçilmiş şiirlerinin iktidar ve kimlik kavramları bağlamında incelenmesi hakkındadır. Bu doğrultuda şairin şiirlerinin adı geçen kavramlar etrafında aydınlatılması amaçlanmaktadır. Seçilen metinlerden yola çıkılarak iktidarın, kimliğin ve şiir öznesinin metin içinde yer alan ilişkileri dikkate alınmıştır. Çalışma, bilimsel bütünlüğünü sağlayabilmek ve akademik açıdan bir iç tutarlılık oluşturabilmek adına üç bölüme ayrılmıştır. İlk olarak edebiyatın diğer alanlarla olan ilişkisi üzerinde durulmuştur. Bu bölümde edebiyatın toplumsal işlevselliğinin genişletilmesi gözetilmiştir. Dolayısıyla edebiyatın kurduğu ilişkilere odaklanılmıştır. İkinci bölüm kimlik konusuna ayrılır. Bu bölümde sosyolojik açıdan kimlik kavramının aydınlatılmasına, toplumsal düzlemdeki yerine ve türlerine işaret edilmiştir. Kimliğin kavramsal zeminine odaklanılmasının yanı sıra sosyal hayattaki önemi tartışılmıştır. Çalışmanın üçüncü ve son bölümü Rıfat Ilgaz'ın şiirlerinin iktidar ve kimlik kavramları etrafında incelenmesine ayrılmıştır. Bu bölümde şiir özneleri merkeze alınmıştır. İktidar yapıları, kimlik kurguları ve tüm bunların özne üzerindeki etkisine dair tespitlerde bulunulmuştur. Sonuç olarak Türk edebiyatının belirli bir dönemini oluşturan toplumcu gerçekçi anlayışa sahip Mehmet Rıfat Ilgaz'ın şiirlerinin iktidar ve kimlik ilişkileri doğrultusunda inceleme alanı oluşturabilecek metinler olduğu gün yüzüne çıkarılmıştır. Seçilen şiirlerde yer alan kişilerin iktidarın bir öznesi olarak konumlanabileceği anlaşılmıştır. Böylece şiir öznelerinin toplumsal yapı içerisindeki kimlikleri de gözler önüne serilmiştir. Ayrıca Rıfat Ilgaz'ın şiirlerinden yola çıkarak şiir türünün hem iktidar hem de kimlik anlatıları etrafında okunabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study examines the selected poems of Mehmet Rıfat Ilgaz, a prominent figure in Turkish literature, within the framework of power and identity. The objective is to explore how these concepts are articulated in Ilgaz's poems. The analysis takes into account the relationships between power, identity, and the subject within the selected texts. The study is structured into three parts to ensure academic coherence and a clear focus. The first part emphasizes the relationship between literature and other disciplines, aiming to expand literature's social functionality through its interdisciplinary connections. This section highlights the societal role of literature and the relations it fosters. The second part delves into the concept of identity, discussing its sociological foundation, its place within the social sphere, and its various forms. It also examines the significance of identity in shaping social dynamics. The third and final section focuses on the analysis of Rıfat Ilgaz's poems in relation to power and identity. Here, the central focus is on how power structures and identity constructs shape and influence the subjects of the poems. As a result, it has been revealed that Ilgaz's socialist realist poetry, representing a critical era of Turkish literature, offers fertile ground for analyzing the intersections of power and identity. It is concluded that the figures in Ilgaz's poems can be interpreted as subjects of power, with their identities clearly defined within the social structure. Additionally, his poetry demonstrates how both power and identity narratives can be explored within the poetic genre.