Genç yetişkinlerde dini yönelim farklılaşmasının ibadet tutumlarına etkisi
The effect of religious orientation difference on attitudes to worship in young adults
  1. Tez No: 885682
  2. Yazar: ELİF PANCAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NACİ KULA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 342
Özet
Mevcut araştırma, Konya ilinde yaşayan 18-40 yaş aralığındaki genç yetişkinlerin dini yönelimlerinin ibadete yönelik tutum ve davranışlarına etkisini incelemiştir. Katılımcılara“Dini Yönelim Ölçeği”,“İbadet Yönelik Tutum ve Davranış Ölçeği”ve“Sosyo-Demografik Bilgi Formu”uygulanmıştır. Araştırma sonucuna göre dini yönelimin ibadete yönelik tutum ve davranışa etkisinde, yerleşim yeri, cinsiyet ve gelirin belirleyici bir rolünün olmadığı görülürken, yaşın, medeni durumun ve öğrenim durumunun düzenleyici rolünün bulunduğu tespit edilmiştir. Dini Yönelim Ölçeği ile İbadete Yönelik Tutum ve Davranış Ölçeği arasında anlamlı, pozitif ve kuvvetli bir ilişki mevcuttur. İç güdümlü dini yönelim ile ibadete yönelik tutum ve davranış arasında anlamlı, pozitif ve güçlü bir ilişki vardır. Dış güdümlü dini yönelim ile ibadete yönelik tutum ve davranış arasında anlamlı, pozitif ve zayıf bir ilişki mevcutken dine karşı olumsuz tutum ile ibadete yönelik tutum ve davranış arasında anlamlı, pozitif ve orta düzeyde bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca iç güdümlü dini yönelimin, ibadete yönelik tutum ve davranışı anlamlı ölçüde etkilediği tespit edilmiştir. Dış güdümlü dini yönelimin, ibadete yönelik tutum ve davranışı etkilemediği görülürken, dine karşı olumsuz tutumun ise ibadete yönelik tutum ve davranışı anlamlı ölçüde etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study examined the effect of religious orientations on worship attitudes and behaviors of young adults aged 18-40 living in Konya.“Religious Orientation Scale”,“Attitude and Behavior Towards Worship Scale”and“Socio-Demographic Information Form”were applied to the participants. According to the results of the research, While it was observed that place of residence, gender and income did not have a determining role in the effect of religious orientation on attitudes and behavior towards worship, it was determined that age, marital status and education level had a regulatory role. There is a significant, positive and strong relationship between the Religious Orientation Scale and the Attitude and Behavior Towards Worship Scale. While there was a significant, positive, weak and significant relationship between externally motivated religious orientation and attitude and behavior towards worship, a significant, positive and moderate relationship was found between negative attitude towards religion and attitude and behavior towards worship. In addition, it has been found that intrinsic religious orientation significantly affects attitudes and behavior towards worship. While it was observed that externally motivated religious orientation did not affect the attitude and behavior towards worship, it was determined that the negative attitude towards religion significantly affected the attitude and behavior towards worship.