Nöroloji kliniğinde antiepileptik tedavi takibi yapılan hastaların nöbet kontrollerinin klinik eczacılık yaklaşımıyla retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of seizure controls of patients undergoing antiepileptic treatment in the neurology clinic using a clinical pharmacy approach
- Tez No: 885683
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ÖYKÜ ÇETİN UYANIKGİL
- Tez Türü: Eczacılıkta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Nöroloji, Pharmacy and Pharmacology, Neurology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Eczacılık Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Epilepsi, dünyada en sık görülen nörolojik hastalıklardan biridir. Yapılan pek çok çalışmada klinik eczacının epilepsi hastasında nöbet kontrolündeki katkısı ve artan hasta uyuncu gösterilmiştir. Bu çalışmada epilepsi tanılı hastaların başvuruları retrospektif olarak incelenerek nöbet kontrolünü etkileyen faktörlerin belirlenmesi ve klinik eczacılık yaklaşımının nöbet kontrolündeki öneminin vurgulanması amaçlanmıştır.Yöntem: Çalışmamıza 2020-2023 tarihleri arasında epilepsi tedavisi nedeniyle ≥3 aydır takip edilen ≥2 antiepileptik ilaç kullanan, ≥18 yaş hastalar dahil edildi. Hastaların demografik, hastalık ve ilaçla ilgili verileri kaydedildi. Son bir ayda en az bir nöbet geçiren hastalar nöbet kontrolsüz olarak sınıflandırıldı. İlaç etkileşimleri Lexicomp® veri tabanı kullanılarak değerlendirildi ve klinik eczacı tarafından nöbet ile ilişkili olabilecek veya klinik olarak anlamlı etkileşimler olarak sınıflandırıldı. Bulgular: Yaş ortalaması 36,21±1,34 olan 180 hastanın 94'ü erkekti. Hasta başına kullanılan ilaç sayısı medyanı 2 (2-6) ve mevcut ilaç etkileşimi sayısı medyanı 1 (1-5)'di. Hastaların yaşı ve hastalık sayısı ile ilaç etkileşimi sayısı arasında sırasıyla orta ve güçlü pozitif korelasyon saptandı (rs=0,438, rs=0,742, p= 0,000). Nöbet ile ilişkili olabilecek en sık kullanılan antiepileptik ilaç kombinasyonu valproik asit-lamotrijin olarak belirlendi. Hastaların 8'inde (%4,4) nöbetle ilişkili olabilecek etkileşim, 7 hastada (%3,89) klinik anlamlı etkileşim saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Epilepsy is one of the most common neurological diseases in the world. In many studies, the clinical pharmacist's contribution to seizure control in epilepsy patients and increased patient compliance have been demonstrated. In this study, it was aimed to determine the factors affecting seizure control by retrospectively examining the applications of patients diagnosed with epilepsy and to emphasize the importance of the clinical pharmacy approach in seizure control. Methods: Patients aged ≥18 who used ≥2 antiepileptics and were followed for ≥3 months due to epilepsy between 2020 and 2023 were included in our study. The patients' demographic, disease and medication related data were recorded. Patients who had ≥1 seizure in the last month were classified as uncontrolled seizure. Drug interactions were evaluated using the Lexicomp® database and were classified as an interaction that could be related to seizures or clinically significant by the clinical pharmacist.Results: Mean age of patients were 36.21±1.34 and 94 of 180 patients were male. The median number of medications used per patient was 2 (2-6) and the median number of drug interactions was 1 (1-5). The number of drug interactions were moderately and strongly positively correlated to the age and number of diseases of the patients, respectively (rs = 0.438, rs = 0.742, p = 0.000). The most used antiepileptic drug combination that could be associated with seizures was determined to be valproic acid-lamotrigine. An interaction that could be related to seizures was detected in 8 patients (4.4%), and a clinically significant interaction was detected in 7 patients (3.89%). The mean age of patients with seizure-related interaction was higher than those without (55.38 ±11.21 vs.