Detection of candida albicans pathogen by electrochemical methods with metal nanoparticle modified molecular imprinted polymer
Candida albicans patojeninin metal nanopartikül modifiye moleküler baskılı polimer ile elektrokimyasal yöntemlerle tespiti
- Tez No: 885742
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDA NUR TOPKAYA ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Science and Technology, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Candida albicans, ağız, boğaz, bağırsak ve genito-üriner sistemde yaygın olarak bulunan bir mantar türüdür. Mukoza enfeksiyonlarından genito-üriner sistem enfeksiyonlarına kadar geniş bir enfeksiyon yelpazesinden sorumludur ve oldukça ölümcül invaziv enfeksiyonlara neden olabilir. Bu patojeni tespit etmek için mevcut yöntemler arasında mikroskobik inceleme, kültür yöntemleri ve moleküler biyolojik yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler zaman alıcı, ekipman ve sarf malzemeleri açısından maliyetli ve uzman personel gerektirmektedir. Ayrıca, bu patojenin tespiti genellikle görsel incelemeye dayanırlar, bu da hızlı ve doğru teşhis yapmayı zorlaştırır ve hata oranını artırır. Bu nedenle, Candida albicans'ın hızlı, hassas, kullanımı kolay ve ekonomik bir analiz yöntemi ile tespit edilmesi ve tedavi sürecine hızlı bir şekilde başlanması önemlidir. Bu çalışmada, ilk olarak grafit elektrotlar nikel ferrit nanopartikülleri ile modifiye edilmiştir. Ardından, pirol monomerleri ve C. albicans, Dönüşümlü Voltametri (CV) kullanılarak elektropolimerize edilmiş ve elektrot üzerinde moleküler baskılı polimerler oluşturulmuştur. Daha sonra, yüzey aktif bir madde kullanılarak C. albicans elektrot yüzeyinden uzaklaştırılmış ve elektrot üzerinde C. albicans için spesifik boşluklar oluşturulmuştur. Deneysel adımları optimize etmek için CV, Diferansiyel Puls Voltametrisi (DPV) ve Elektrokimyasal İmpedans Spektroskopisi (EIS) gibi çeşitli elektrokimyasal yöntemler kullanılmıştır. Bu tezde, moleküler baskılı polimerler, C. albicans patojenini elektrokimyasal olarak tespit etmek için ilk kez kullanılmış ve elektrotlar nikel ferrit nanopartikülleri ile modifiye edilmiştir. Moleküler baskılı polimerlerin kullanımı, C. albicans için tespit sistemini son derece seçici hale getirirken, elektrotların nikel ferrit nanopartikülleri ile modifiye edilmesi sistemin hassasiyetini artırmıştır. Tespit sisteminde kurşun grafit elektrotlar, moleküler baskılı polimerler, nikel ferrit nanopartikülleri ve elektrokimyasal tespit yöntemlerinin kullanılması, sistemi hızlı, hassas, kullanımı kolay ve ekonomik hale getirmiştir.
Özet (Çeviri)
Candida albicans is a type of fungus commonly found in the human body, especially in the mouth, throat, intestine, and genito-urinary system. It is responsible for a wide range of infections, from mucosal infections to genito-urinary system infections, and can cause highly fatal invasive infections. The current methods for detecting Candida albicans include microscopic examination, culture methods, and molecular biological methods. These methods are time-consuming, costly in terms of equipment and consumables, and require specialized personnel. They also generally rely on visual examination, which makes quick and accurate diagnosis challenging, thereby increasing the error rate. However, these methods lack selectivity and require pre-preparation steps, despite their speed. Therefore, it is crucial to develop a fast, sensitive, easy-to-use, and economical analysis method for detecting Candida albicans to promptly start the treatment process. First, the graphite electrodes were modified with nickel ferrite nanoparticles. Next, the pyrrole monomers and C. albicans were electropolymerized onto the electrodes using Cyclic Voltammetry (CV), resulting in molecularly imprinted polymers on the electrode. Then, C. albicans was removed from the electrode surface using a surfactant, creating highly specific cavities on the electrode for C. albicans. Various electrochemical methods such as CV, Differential Pulse Voltammetry (DPV), and Electrochemical Impedance Spectroscopy (EIS) were used to optimize the experimental steps. In this thesis, molecularly imprinted polymers were used for the first time to electrochemically detect the C. albicans pathogen, with the electrodes modified using nickel ferrite nanoparticles. The use of molecularly imprinted polymers made the detection system highly selective for the C. albicans, while the modification of the electrodes with nickel ferrite nanoparticles increased the system's sensitivity. The use of pencil graphite electrodes, molecularly imprinted polymers, nickel ferrite nanoparticles, and electrochemical detection methods in the detection system made it fast, sensitive, easy to use, and economical.