İhraççıların hukuka aykırı işlemleri dolayısıyla sermayenin veya malvarlığının azalması hâlinde uygulanacak tedbirler
Measuret to be applied in the case of decrease in capital or assets due to unlawful transactions of issuers
  1. Tez No: 885741
  2. Yazar: HAKKI ÖZLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ŞENOCAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 412
Özet
Bu çalışma, 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu'nun 92. maddesinde düzenlenen ihraççıların hukuka aykırı olan işlemlerinin sermayeyin veya malvarlığını azaltması durumunda Sermaye Piyasası Kurulu'nca uygulanacak önleyici tedbirleri konu almaktadır. Sermaye piyasasının güven ve istikrar içinde çalışması için devletin müdahalesi genellikle dünyadaki örnekleri gibi bağımsız idari otoriteler yoluyla sağlanmaktadır. Yetkili/düzenleyici otorite sermaye piyasasında önemli bir rolü olan ihraççıyı denetlemektedir. İhraççı, alacaklılarına ve yatırımcılara karşı ortaklık malvarlığı ile sorumludur. Bir taraftan ihraççının malvarlığının ve sermayesinin korunması diğer taraftan ihraççıların işlemlerinde yatırımcıların zarar görmemesi için tedbirlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bağlamda incelediğimiz söz konusu madde hükmünde, hukuka aykırılığın aynı zamanda sermaye veya malvarlığında azalma/kayıp oluşturduğu durumlarda, Sermaye Piyasası Kurulu'nun uyguladığı tedbirler açıklanmıştır. Çalışmanın birinci bölümü kavramlarla ilgilidir. Sermaye Piyasası Kurulu'nun uygulayacağı tedbirler için gerekli koşullar olan ihraççının malvarlığının ve sermayesinin azalması konuları ile hukuka aykırı işlemleri incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde Sermaye Piyasası Kurulu'nun ihraççıya uygulayabileceği tedbirler açıklanmıştır. Bu kısımda tedbirlerin nitelikleri ve türlerine değinilmiştir. Sermaye Piyasası Kanunu'nun 92. maddesinde açıkça belirtilen emir yetkisinin kullanılmasına ilişkin tedbirler, dolaylı tedbirlerle ve söz konusu hükümle ilgili görülen diğer tedbirler de incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde aynı hükümde yer alan ihtiyati tedbir, ihtiyati haciz, yürütmenin durdurulması gibi geçici hukuki korumalar, bu korumalara ve Kurul'un tedbirlerine yönelik yargısal denetim incelenmiştir. Sermaye Piyasası Kurulu'nun uyguladığı tedbirlere karşı idari yargıdaki iptal ve tam yargı davaları, idari yargılama usulünde uygulanmakta olan ve adli yargı finans mahkemesinde uygulanması öngörülen alternatif yargılama mekanizmalarına ve yöntemlerine yönelik açıklamalarda bulunulmuştur. Tezimizde, kanun maddesinin uygulanmasından ortaya çıkan sorunlar ve bu sorunların çözümüne yönelik önerilere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the preventive measures to be applied by the Capital Market Board in case where the acitons of issuers, as regulated in Article 92 of the Capital Markest Law (No: 6362), unlawfully reduce capital or assets. In order for the capital market to operate in trust and stability, the intervention of the state is typically provided through independent regulatory authorities, as seen in examples around the world. The regulatory authority oversees the issuer, who plays a important role in the capital market. The issuer is reponsible for the company's assets towards creditors and investors. One one hand, it is necessary to maintenance the assets and capital of he issuer, and on the other hand, measures are needed to ensure that investors are not harmed in the issuer's transactions. In this context, the provision of the under consideration we have examined that in cases where illegality also results in a decrease/loss of capital or asstes, the measures implemented by the Capital Markets Boars are explained. The first part of study is about concepts. The issues of decrease in the assets and capital of the issuer, which are the necessary conditions for the measures to be implemented by the Capital Markets Board, and unlawful transactions of the issuer were examined. The second part of the study, the measures that the Capital Markets Board can impose on the issuer. In this section, the characteristics and types of measures are discussed. Measures related to the exercise of the ordering power explicitly stated in Article 92 of the Capital Market Law, indirect measures and other measures related to the Article have also been examined. In the third part of the study, preliminary injunction such as interim injunction, cautionary attachment, and suspension of execution included in the same Article, and judicial review of these protections and measures taken by the Council, has been examined. The annulment and full remedy cases against the measures implemented by the Capital Market Board are contained in the statements on alternatice judicial mechanismsm and methods that are being implemented in administrative judicial procedure and are envisaged to be implemented in the financial court of judicial jurisdiction. Our thesis includes problems arising from the implementation of the law article and suggestions for resolving these issues.