Genç haltercilerin solunum kas kuvveti parametreleri ve aerobik uygunluk düzeylerinin farklı branşlar ile karşılaştırılması
Comparison of respiratory muscle forces of young weightlifters with different branches
- Tez No: 885746
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN DEMİRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Araştırmanın amacı; haltercilerin solunum kas kuvvet parametreleri ve aerobik uygunluk düzeyinin farklı branş sporcuları ve spor yapmayan bireyler ile karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya, 12-14 yaş aralığında halter (n=13), güreş (n=15), futbol (n=14), yüzme (n=15) ve kontol grubu olarak spor yapmayan (n=15) toplam 72 erkek birey katılmıştır. Çalışmada yer alan tüm katılımcıların solunum kas kuvvet düzeylerinin belirlenmesinde Powerbreathe K5 cihazı kullanılmıştır. Aerobik uygunluk düzeyleri ise yo-yo aralıklı toparlanma seviye 1 testi kullanılarak belirlenmiştir. Çalışma sonunda elde edilen verilerin normal dağılıma sahip verilerden oluştuğu Shapiro-Wilk testi ile tespit edilmiştir. Yapılan analizlerde, çoklu grup karşılaştırmasında, oneway anova testi, grupların farklılık düzeylerinin belirlenmesinde ise post hoc testi olarak Tukey testi kullanılmıştır. Analizler sonucunda, karekteristik özellikler incelendiğinde, yaş, boy, vücut ağırlığı, vücut yağ yüzdesi (VYY), yağsız beden kütlesi (YBK) değerlerinde gruplar arasında anlamlı düzeyde farklılığın bulunmadığı tespit edilmiştir (p> 0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of the research; of this study is to compare the respiratory muscle strength parameters and aerobic fitness levels of weightlifters with athletes of different branches and individuals who do not do sports. A total of 72 male individuals between the ages of 12-14 who did weightlifting (n=13), wrestling (n=15), football (n=14), swimming (n=15) and who did not do sports as a control group (n=15) participated in the study. . Powerbreathe K5 device was used to determine the respiratory muscle strength levels of all participants in the study. Aerobic fitness levels were determined using the yo-yo intermittent recovery level 1 test. It was determined by the Shapiro-Wilk test that the data obtained at the end of the study consisted of normally distributed data. In the analyses, oneway anova test was used for multiple group comparisons, and Tukey test was used as a post hoc test to determine the difference levels of the groups. As a result of the analyses, when the characteristic features were examined, it was determined that there was no significant difference between the groups in age, height, body weight, body fat percentage (BF%), fat free mass (FFMI) values (p> 0,05).