The investigation of optimum characteristics and location of viscous dampers for seismic isolation of multistory structures
Çok katlı yapıların sismik izolasyonu için viskoz sönümleyicilerin optimum özelliklerinin ve konumlarının araştırılması
- Tez No: 885745
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSAN GÜRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Depreme dayanıklı yapıların tasarımında sönümleme sistemi önemli bir işlev oynar; bunun nedeni, sönümlemenin yapısal davranışın azaltılmasına yardımcı olması ve bu durumun, yanal yüke maruz kaldığında yapıların sismik performansını iyileştirmesidir; birçok sönümleyici türü vardır. Bu çalışmada yapının tepkisini değerlendirmek için viskoz sönümleyici kullanılmıştır. Önerilen metodoloji, maksimum enerjiyi emmek için damperlerin kurulacağı yeri, hangi bölmede, katta olmaları gerektiği değerlendirecektir. Amaç, az sayıda, ideal damper dağıtımıyla minimum yer değiştirme sağlanmaya çalışılmaktadır. Bu araştırmada, optimum sönümü tanımlamak için bir teknik önerilmiştir; yani eklenen viskoz sönümleyicilerin sönümleme katsayıları, sismik hareket altındaki yapıdaki seviye performansını karşılamalıdır. Performans ölçümleri, deprem tasarım yönetmeliklerinde belirtilen en önemli sınırlamalardan biri olan maksimum katlar arası vii ötelenme ile tanımlanır; her performans seviyesinin sönüm dağılımının sonucu, bir dizi amaç fonksiyonu tarafından elde edilir. Bu prosedürde genetik bazlı algoritmaların kullanılmasıyla optimal bir damper dağılımı önerilmektedir; bu algoritma, giderek artan toplam damper kapasitesi seviyesi için seri olarak optimal damper dağılımını belirlemeyi sağlar. Karşılaştırmayı ve eşdeğer damper dağılımını içeren sayısal sonuçlar, prosedürün önemini ve etkisini kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the design of earthquake-resistant structures, a damping system plays a significant function, this is because damping helps in the reduction of structural response which improves the seismic performance of structures when subjected to lateral loading; there are many types of dampers. In this investigation study, a viscous damper is used to evaluate the response of the structure. The suggested methodology evaluates the location i.e. which bay and story or floor where the dampers will be installed to absorb the maximum energy. The main goal is to minimize maximum displacement in the optimal distribution when compared to the uniform damper distribution. In this investigation, a technique to define optimal damping is proposed due to the damping coefficients of added viscous dampers have to satisfy performance level on the structure under seismic motion. This optimal damping proposed by the use of Comprehensive Analysis algorithms in this procedure an algorithm enables to determine the optimal damper distributing serially for an increasingly total damper capacity level. The v numerical results containing the comparison and the equivalent damper distribution prove the significance and effect of the procedure