Pulmoner enfeksiyondan izole edilen pseudomonas aerugınosa'nın çoklu ilaç direncinde virülans genlerinin varyasyonu
Virulence genes variation in multidrug resistant pseudomonas aeruginosa isolated from pulmonary infection
  1. Tez No: 885761
  2. Yazar: FOUAD MAHMOOD ABBOOD AL ALWANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL AKILLI ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Pseudomonas aeruginosa, antibiyotiklere karşı çok dirençli olması nedeniyle tedavisinde genellikle birden fazla antibiyotik kullanılmaktadır. Doğada çok yaygın olan bu tür, nemli ortamlarda bol miktarda bulunur. Hasarlı deride enfeksiyon (yanıklar), idrar yolu enfeksiyonları (kateterler), damar içi enfeksiyonlar (enjeksiyonlar), menenjit (lomber ponksiyon), solunum yolu enfeksiyonları (kistik fibrozis patojenleri), ektima gangrenozum (deri nekrozu), yüzücülerde otitis eksterna gibi çeşitli durumlarda patojen olabilirler. Bu çalışma kapsamında, solunum yolu enfeksiyonu olan 150 (%40 erkek ve %60 kadın) hastadan örnek alınmıştır. Bu örnekler MacConkey agar ve Cetrimide agar gibi farklı kültür ortamlarında geliştirilerek biyokimyasal testlere tabi tutulmuşturr. Tanımlamadan sonra, P. aeruginosa izolatları daha sonra kullanılmak üzere -20°C'de %20 gliserol ile desteklenmiş LB broth içinde saklanmıştır. Elde edilen sonuçlar, hastalardan izole edilen tüm örneklerin agar besiyeri ve manitol tuzlu agar gibi optimal kültür ortamlarında bakteri üremesi açısından pozitif olduğunu göstermiştir. Ayrıca, örneklerin 35'inde (%23,3) pozitif bakteri üremesi tespit edilmiştir. Ayrıca, PCR ürünleri jel elektroforezinde beklenen boyuttaki bakteriyel CTXM (676bp), GES (692bp), OXA (928bp), TEM (766bp) ve SHV (827bp) geninin spesifik amplifikasyonuyla doğrulanmıştır. Bunlara ek olarak, Pseudomonas aeruginosa'nın farklı antibiyotiklere karşı direnç gösterdiği belirlenmiştir. En yüksek direnci Seftazidim'e, en düşük direnci ise Siprofloksasin'e karşı tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, Pseudomonas aeruginosa ‗ nin birçok antibiyotiğe dirençli olduğu sonucunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Since Pseudomonas aeruginosa is very resistant to antibiotics, more than one antibiotic is usually used in its treatment. This species, which is very common in nature, is abundant in humid environments. They can cause various pathogens such as infection of damaged skin (burns), urinary tract infections (catheters), intravenous infections (injections), meningitis (lumbar puncture), respiratory tract infections (cystic fibrosis pathogens), ecthyma gangrenosum (skin necrosis), otitis externa in swimmers. In this study, samples were collected from 150 patients (40% males and 60% females) with respiratory tract infections. These samples were cultured on different culture media such as MacConkey agar and Cetrimide agar and identified by biochemical tests. After identification, P. aeruginosa isolates were stored in LB broth supplemented with 20% glycerol at -20°C for later use. The results obtained showed that all samples isolated from patients were positive for bacterial growth on optimal culture media such as agar medium and mannitol saline agar. Moreover, positive bacterial growth was detected in 35 (23.3%) of the samples. Furthermore, PCR products were resolved by gel electrophoresis and specific amplification of bacterial CTXM (676bp), GES (692bp), OXA (928bp), TEM (766bp) and SHV (827bp) genes of the expected size was confirmed. In addition, Pseudomonas aeruginosa showed resistance to different antibiotics. While the highest resistance was determined against Ceftazidime, the lowest resistance was determined against Ciprofloxacin. It was concluded that Pseudomonas aeruginosa bacteria obtained from different clinical sources were resistant to many antibiotics. The highest resistance was found against Ceftazidime and the lowest resistance was found against Ciprofloxacin. The results revealed that Pseudomonas aeruginosa was resistant to many antibiotics.