Spor tesisleri kullanımının üniversite personelinin örgütsel bağlılık ve iş tatmini üzerindeki etkisi
Effect of the use of sports facilities on the organizational commitment and job satisfaction of university personnel
- Tez No: 885760
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ABAKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, spor tesisleri kullanımının üniversite personelinin örgütsel bağlılık ve iş tatmini üzerindeki etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılan betimsel bir çalışmadır. Araştırma grubu, 2023 yılında Gaziantep Üniversitesinde çalışan akademik ve idari personel oluşturmuştur. Araştırma verilerinin elde edilmesinde araştırmacılar tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu, Meyer ve Allen'ın Üç Boyutlu Örgütsel Bağlılık Ölçeği, Baycan (1985) tarafından Türkçeye uyarlanan“Minnesota İş Tatmini Ölçeği-MİDO”kullanılmıştır. Verilerin analizinde, SPSS 22.00 programından yararlanılarak analizler yapılmıştır. Verilerin anlamlılığı 0.05 düzeyinde değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, üniversite personellerinden oluşan araştırma grubunun iş tatmini ile örgütsel bağlılıklarının orta düzeyde olduğu, spor tesislerini düzenli kullananların ve kadın personellerin kurumlarına daha fazla duygusal bağlılığa sahip olduğu, bekarların daha fazla devam bağlılıkları olduğu, doktora öğrenim düzeyinde olanların normatif bağlılıklarının yüksek olduğu, iş tatminin de ise lisans düzeyinde olanların doktoralılardan daha yüksek puanlar elde ettikleri sonucuna ulaşılırken, kadro statüsü, sigara ve alkol kullanımı, spor tesislerini kullanma günü ve saatleri açısından örgütsel bağlılıkta ve iş tatmininde herhangi bir farklılık olmadığı görülmüştür. İş tatmininin arttığı durumlarda örgütsel bağlılığın da arttığı, örgütsel bağlılık ölçeği alt boyutlarından birinin arttığı durumlarda diğerlerinin de arttığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive study conducted to determine the effect of the use of sports facilities on the organizational commitment and job satisfaction of university staff. The research group consisted of academic and administrative staff working at Gaziantep University in 2023. To obtain the research data, a personal information form created by the researchers, Meyer and Allen's Three-Dimensional Organizational Commitment Scale, and“Minnesota Job Satisfaction Scale-MIDO”adapted to Turkish by Baycan (1985) were used. In the analysis of the data, analyzes were made using the SPSS 22.00 program. The significance of the data was evaluated at the 0.05 level. As a result, it was found that the job satisfaction and organizational commitment of the research group consisting of university personnel were at medium levels, those who regularly used sports facilities and female personnel had more emotional commitment to their institutions, singles had more continuation commitment, those at doctoral level had high normative commitment, job satisfaction was lower. While it was concluded that those with undergraduate degrees achieved higher scores than those with doctorates, it was observed that there was no difference in organizational commitment and job satisfaction in terms of staff status, smoking and alcohol use, days and hours of using sports facilities. It was concluded that when job satisfaction increases, organizational commitment also increases, and when one of the sub-dimensions of the organizational commitment scale increases, the others also increase.