Hastane enfeksiyonu etkeni olarak metisiline dirençli staphyloccoccus aureus epidemiyolojisinin rep-pzr ile araştırılması
Investigation of epidemiology of methicillin-resistant staphylococcus aureus as nosocomial infection factor by rep-pcr
- Tez No: 329759
- Danışmanlar: PROF. DR. CANDAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Stafilokoklar tekli ya da ikili görülen, kısa zincir veya üzüm salkımı şeklinde koloniler oluşturabilen Gram pozitif koklardır. Stafilokoklar nozokomiyal enfeksiyonların en önemli etkenlerindendir. Stafilokokların deri, yumuşak doku enfeksiyonları, bakteriyemi, endokardit, menenjit, perikardit, pulmoner enfeksiyonlar, osteomiyelit ve piyomiyozite neden oldukları gösterilmiştir. Özellikle metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) suşlarının neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde güçlükler yaşanmaktadır. Bu nedenle, hastanemizin çeşitli servislerinde ve yoğun bakımlarında yatan hastaların klinik örneklerinden izole edilen stafilokok izolatlarının, Kirby-Bauer disk difüzyon yöntemi ile sefoksitin duyarlılığına bakılarak 67 metisilin dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) suşu tespit edildi ve bu suşlar arasında klonal ilişki olup olmadığı Rep-PZR ile araştırıldı. Bu analizler sonucu çalışmaya dahil edilen 67 MRSA izolatının 2?si ana klon (A ve B) olmak üzere toplamda 15 farklı klona (A-O) ayrıldığı belirlendi. A ana klonu MRSA?ların 37 (%55)?sinin toplandığı en büyük klon olarak tespit edildi. B ana klonu 11 suş (%16.5) ile ikinci büyük klondu. Diğer klonlar; C, D, E, F, G, H 2 (%3)?şer suş; I, J, K, L, M, N, O klonları ise 1 (%1.5)?er suş içermekteydi. Sonuç olarak; Değerlendirilen hastane enfeksiyonu ve kolonizasyonu ile ilişkili MRSA izolatları arasında yakın klonal ilişkinin olduğu görüldü. Rep-PZR yönteminin ayrım gücüne sahip ve stabil sonuçlar üreten bir yöntem olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Staphylococci are seen in single or double and they are Gram-positive cocci which can create colonies in the form of a short chain or cluster of grapes. Staphylococci are the most important causes of nosocomial infections. Staphylococci are shown to cause skin and soft tissue infections, bacteremia, endocarditis, meningitis, pericarditis, pulmonary infections, osteomyelitis and pyomyositis. Especially difficulties are experienced in the treatment of infections caused by methicillin-resistant Staphylococcus aureus (MRSA) strains. For this reason, 67 methicillin-resistant Staphylococcus aureus (MRSA) strain were detected by observing cefoxitin sentivity of staphylococci isolates those are isolated from clinical specimens of hospitalized patients from a variety of hospital wards and intensive care units by Kirby-Bauer disk diffusion method and whether or not clonal relationship between these strains by Rep-PCR investigated and whether clonal relationship exists or not between these strains were investigated by Rep-PCR. As a result of this analysis, 2 of 67 MRSA isolates which were included in the study were detected as main clones (A and B) with a total of 15 different clones (A-O) separation. A main clone was found to be the largest clone in which 37 of MRSAs (%55) were collected. B main clone was the second largest clone with 11 strains (16.5%). Other clones as C, D, E, F, G, H and I, J, K, L, M, N, O included 2 strains (%3) and 1 strain (%1.5) respectively. As a result it was seen that the evaluated isolates associated with hospital-acquired infection and colonization were dominated by MRSA and there are close clonal relationship between isolates. Rep-PCR method was determined to be a method capable of separation and producing stable results.