Hepatik ensefalopati ve çinko
Hepatic encephalopathy and zinc
- Tez No: 88577
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL DEĞERTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Bu çalışma, hepatik ensefalopati gelişmiş karaciğer sirozlu hastalarda oral çinko tedavisinin uzun dönemde etkilerini gözlemek amacı ile yapıldı. Çalışma grubu 15, kontrol grubu 13 hastadan oluşuyordu. Her 2 grupta da kadın - erkek oranı benzerdi. Çalışma grubunda kadın - erkek oranı 3 / 12, kontrol grubunda 3/10 idi. Ortalama yaş her 2 grupta da 43 idi. Her 2 gruba da çalışmanın başlangıcında protein kısıtlaması ve laktuloz tedavisi yapıldı. Komadan çıkan hastalar uzun dönem ( 6 - 12 ay ) takibe alındı. Çalışma grubuna aldığımız 15 hastaya günde 3 kez 220 mg oral çinkosülfat verildi. Çalışma ve kontrol grubundaki hastalar 2-3 ay ara ile kontrole çağrıldı. Yeni bir ensefalopati atağı esnasmda kliniğe müracaat etmeleri söylendi. Her kontrol döneminde hastalar flapping tremor ve hepatik ensefalopatinin diğer muayene bulguları, NCT süresi ve EEG sonuçlan ile değerlendirildi. Çalışma ve kontrol grubunda takip süresi boyunca ensefalopati atağı sıklığı arasında fark bulunmadı. Her 2 grupta da NCT süresi, her kontrolde bir önceki değere göre anlamlı olarak kısa bulundu, ( P0,05 ). Oral çinko alımının hepatik ensefalopatili hastalarda flapping tremor, EEG ve fizikometrik testler üzerinde anlamlı değişiklik yapmadığı saptandı. 43
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the effect of oral zinc treatment for along period was investigated in patients who had liver cirrhosis with hepatic encephalopathy. The study group was consisted of 15 patients and, the control group was 13 patients. The ratio of female to male was similar. İt was 3 / 12 in zinc group and 3/10 in the control group. The median age was 43. Initially all patients were treated with classic treatment of hepatic coma with lactulose and restriction of proteins. The cases that were devoid of hepatic encephalopathy were followed for 6-12 months. Zinc sulphate was given in daily 660 mg doses to study group. The patient and control group were fallowed in 2 - 3 months periods. In each control, they were evaluadet by flapping tremor, EEG results, NCT duration and other hepatic ensephalopathy symptomps. There was no difference between the study and control group when frequency of hepatic encephalopathy was compared. In both group NCT duration was become shorter in each control ( P < 0,001 ). There was no difference between the study and control group when NCT assesment because of similiar decreaseasement ( P > 0,05 ). In summary we conclude that zinc treatment has no effect on hepatic encephalopathy. u